książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym

Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym

85 lat Polskiego Radia Katowice Racięski J., Witkowski M. Muzeum Śląskie
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62593-35-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 88
Wymiary: 235 x 220

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

28.00 zł


Katalog towarzyszący wystawie „Radiofonia na Górnym Śląsku w okresie międzywojennym. 85 lat Polskiego Radia Katowice”, prezentowanej w Muzeum Śląskim w dniach 07 grudnia 2012 roku – 20 stycznia 2013 roku.


Wystawa miała na celu przybliżenie wyjątkowej roli, jaką odegrało to szczególne, dziś już może nie tak bardzo docenianie medium, w burzliwym i niełatwym okresie dwudziestolecia międzywojennego na Górnym Śląsku.

Polskie Radio, którego pierwszy sygnał popłynął w eter w 1925 roku, stosunkowo szybko powiększało grono swoich wiernych słuchaczy. Katowicka rozgłośnia, która w obecnym roku obchodzi swój jubileusz, powstała jako trzecia z kolei stacja nadawcza Polskiego Radia.

Katalog pozwala zapoznać się z tą tematyką zarówno poprzez ukazanie zaplecza technicznego, przybliżenie ówczesnych technik transmisyjnych czy godnych uwagi rozwiązań inżynierskich i architektonicznych związanych z infrastrukturą rozgłośni, jak i w szerszym kontekście stara się uchwycić szczególną rolę radia w kształtowaniu się tożsamości Ślązaków.

Do bogato ilustrowanego katalogu, dołączona jest płyta z nagraniami dokumentującymi dźwiękową historię radia. Wśród tych wyjątkowych nagrań odnajdą Państwo m.in. takie fragmenty, jak: przedwojenny sygnał rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach (1938 r.), piosenkę „Poszła Karolcia do Gogolina” w wykonaniu pierwszej spikerki Polskiego Radia Katowice Heleny Reutt-Tymienickiej (1936 r.), fragment uroczystości w Trzyńcu zorganizowanej z okazji przyłączenia do Polski Śląska Zaolziańskiego (11 listopada 1938 r.), fragment ścieżki dźwiękowej filmu dokumentalnego Teresy Kudyby „Uwaga! Tu Gliwice” ze sfingowanym przez Niemców napadem polskich powstańców na radiostację w Gliwicach, czy komunikat o wybuchu wojny, nadany 1 września 1939 r.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania