książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia , Ziemia Obiecana
Okres historyczny przekrojowe
Recepta na miliony


Chwilowy brak pozycji!

Recepta na miliony

Z dziejów rodu Konów Lesman B. Jacek Kusiński
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-946566-3-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 392
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

72.50 zł


Czy nad książką może ciążyć złośliwe fatum? Albo czy ona sama może je na kogoś sprowadzić, na przykład na autora? "Jeszcze nie ukazała się Recepta na miliony, a już została skradziona. Właściwie, jeszcze nie była całkiem gotowa, a już ją ktoś skopiował" - czytamy w posłowiu do pierwszego po dokładnie pół wieku wznowienia książki Bolesława Lesmana.

W tej monografii Oskara Kona, najbogatszego z lodzermenschów, Bolesław Lesman nie tylko odsłonił "kuchnię" pracy nad bogactwem w konkretnym czasie - na przełomie wieków XIX i XX, w konkretnym miejscu - w Łodzi, której iście amerykański nagły rozrost olśniewał i kusił, ale też niepokoił i odstręczał. Nakreślił też subiektywny portret największych rodzin fabrykanckich oraz oddał moment mentalnego i duchowego przeistaczania się trzech pokoleń ludzi interesu. Wraz ze wzrastającym miastem z drobnych ciułaczy i "ludzi z pomysłem", stali się oni wielkimi graczami stawiającymi warunki nawet rządowi dopiero co odrodzonego kraju.

"Recepta na miliony" wznowiona została właśnie przez Wydawnictwo Kusiński, cenione za oryginalność i nagradzane za takie wcześniejsze tytuły jak "Piotrkowska. Spacer pierwszy / Spacer drugi", "Łódź na mapach 1793-1939" i "Księga fabryk Łodzi". Ukazuje się w serii z czerwonym grzbietem, poszerzając kolekcję publikacji, które proponują całkiem nowe spojrzenie na historię i tożsamość Łodzi.

W nowym wydaniu "Recepty na miliony" wydawca oprócz atrakcyjnej szaty graficznej zaproponował fotografie odmienne od tych z pierwszego wydania książki Lesmana. Nierzadko takie, do których Lesman nie mógł mieć dostępu, przedstawiające wielu bohaterów jego książki. Publikacji dopełniają przygotowane przez dra Karola Chylaka noty biograficzne najważniejszych fabrykantów i przedsiębiorców związanych z Konem i jego Widzewską Manufakturą, a także instytucji finansowych, które odcisnęły się piętnem na ich historii. Nowe wydanie "Recepty" zostało też poszerzone o posłowie - esej prof.Tomasza Bocheńskiego, literaturoznawcy, witkacologa i badacza nowoczesności, kierownika Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku. Zaproponował on jeden z możliwych sposób interpretowania książki Lesmana, przybliżył elementy jego dramatycznej biografii z naciskiem na kulisty procesu o plagiat, który Lesman wytoczył jednemu z łódzkich dziennikarzy i Wydawnictwu Łódzkiemu.

Biografia Oskara Kona (właśc. Oszera Kona), głośnej postaci przedwojennej Łodzi, właściciela Widzewskiej Manufaktury, w której posiadanie wszedł w niejasnych okolicznościach, mistrza w zarabianiu na upadłościach. W równie niejasnych okolicznościach został przez Niemców wywieziony w grudniu 1939 r. do Szwajcarii.

Książka napisana "lekkim piórem", powstawała przez okres około dwudziestu lat, zawiera wiele szczegółów życia gospodarczego końca XIX wieku i okresu II Rzeczpospolitej. Choć nie jest poradnikiem, zawiera wiele sentencji współczesnego biznesu.

Kilka z nich:

- "Kto nie szedł naprzód, musiał nieuchronnie spaść do niższej kategorii i stawać się coraz słabszym, coraz bardziej narażonym na kolejne wstrząsy koniunktury".

- "Im ktoś jest mniejszy, tym większy chciałby się wydawać".

- "Każda nauka jest coś warta, a im drożej kosztuje, tym lepiej się utrwala."

- "Aby zostać milionerem trzeba tylko dwóch rzeczy: po pierwsze podjąć odpowiednią decyzję, a po drugie - wykonać ją."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania