książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria mity i religie , rycerze i zakonnicy
Okres historyczny średniowiecze
Rewolucja husycka T.3 Działania wojenne

dostępna w ciągu 5-10 dni

Rewolucja husycka T.3 Działania wojenne

Smahel F. Napoleon V
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8178-373-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 466
Wymiary: 170 x 240

80.30 zł


Jak długo przyjdzie nam jeszcze czekać na prawdziwą historię husytyzmu, która ukaże wszystkie straty poniesione przez ziemie czeskie w kontraście do wielkości osiągniętej w czasie panowania Karola IV? Pytanie to padło w czasie dyskusji po wykładzie otwartym i brzmiało prawie jak groźba. Quo usque tandem! Nawet ruch husycki nie jest już tym czym dawniej. W końcu przez cały czas uważano go za okres, kiedy według słów Frantika Palackiego Czechy znalazły się u szczytu swojej potęgi i możliwości? Wręcz przeciwnie, a nawet dziś nie jest inaczej.
()
Nie tylko na stronach tych rozdziałów, lecz również w interpretacji struktury administracyjnej i ideologii reformacyjnej pamiętam o czytelnikach, dla których wcześniej powszechne pojęcia, terminy i realia są same w sobie trudnym orzechem do zgryzienia. Mimo to, wysiłki zmierzające do większej przystępności pracy nie mogły zostać zrealizowane kosztem dokładności.
()
Celem tej pracy nie są dzieje ziem czeskich w wieku husyckim, lecz dzieje rewolucji husyckiej powstałe w oparciu o określoną analizę krytyczną świadectw wszelkiego typu.
()
Dla mnie husytyzm był przede wszystkim częścią ówczesnej historii, przez co powstrzymałem się od poszukiwania jego znaczenia dla historii Czech.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania