książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Rok 1939. Rozbiór Polski

Rok 1939. Rozbiór Polski

Praca zbiorowa Agora
Rok wydania: 2009
Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej
ISBN: 978-83-7552-708-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 196
Wymiary: 225 x 245

Dostępność: Na półce

39.99  23.90 zł


Rok 1939. Rok-przestroga. Memento. Niezwykły rok, w którym największe polskie nadzieje miały się zderzyć z największą polską katastrofą. Rok, który zaczął się od optymistycznych wizji i przepowiedni, a kończył - nie tylko całkowitą utratą niepodległości, ale też malejącą wiarą w jej rychłe odzyskanie.

Albumowa opowieść - od stycznia do października 1939; bogato ilustrowany (zdjęcia, plakaty, ulotki, grafiki), chronologiczny montaż różnorodnych świadectw: dokumentów, dzienników, wspomnień, fragmentów prasy... Album przybliża atmosferę niezwykłych (pełnych optymizmu!) końcowych miesięcy II RP i zderza je z pierwszymi miesiącami upadku... Opowiada o dramacie września 1939 - samotnym zmaganiu się Polski z dwoma totalitarnymi najeźdźcami. Dynamika klęski obronnej zestawiona została z jej społecznymi skutkami - losem ludności cywilnej. W finale - początki niemieckiej i sowieckiej okupacji.

Wielogłosowa narracja pozwala lepiej zrozumieć zdarzenia, które na pół wieku przeobraziły Europę, dzieląc ją sztywną Kurtyną - a nas pozostawiając po jej złej stronie.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania