książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria polityka i ideologia
Okres historyczny przekrojowe
Rota w panoramie dziejów Polski

dostępna w ciągu 5-10 dni

Rota w panoramie dziejów Polski

Gmitruk J. (red.) Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-62171-18-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 298
Wymiary: 145 x 205

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

35.00 zł


Słowo Rota dla przeciętnego Polaka kojarzy się z porywającą serce patriotyczną pieśnią, napisaną przez Marię Konopnicką w proteście przeciwko antypolskiej pruskiej polityce zmierzającej do pozbawienia "ziemi, mowy i wiary" Polaków pod zaborem niemieckim.

Pieśń powstała na początku XX wieku, kiedy Europa przygotowywała się po raz pierwszy do wojny narodów. Po odzyskaniu niepodległości Rota w II RP pretendowała do roli hymnu narodowego. Mimo, że wybrano Mazurka Dąbrowskiego, nie osłabiło to oddziaływania Roty na społeczeństwo polskie.

W czasie II wojny światowej Rota stała się pieśnią narodu walczącego o wolność. Pieśnią jednoczącą wszystkich.

Lata powojenne to czas w którym Polska znalazła się w okowach stalinizmu. Wtedy Rota rozbrzmiewała często w kościołach i w życiu politycznym. Była pieśnią serdeczną, patriotyczną, która napełniała dusze ludzkie energią do życia w nowej rzeczywistości.

Od 1952 r., kiedy powstała Polska Rzeczypospolita Ludowa w czasach realnego socjalizmu Rota wyszła z oficjalnego śpiewnika pieśni patriotycznych na następne 40 lat. Religijny charakter Roty mimo patriotycznych jej treści był niestrawny dla konformistycznych elit PRL.

Upadek realnego socjalizmu, odzyskanie samodzielności przez ruch ludowy w 1989 r., powstanie Polskiego Stronnictwa Ludowego to główne determinanty przywrócenia Roty i jej akceptacja jako hymnu Polskiego Stronnictwa Ludowego.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania