książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze , czasy starożytne
Okres historyczny starożytność
Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e.

Nakład wyczerpany!

Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e.

Cowan R. Bellona
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-11-11-8942

Oprawa: miękka
Ilość stron: 64
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Niedostępna

19.90 zł


Autor, badacz z uniwersytetu w Glasgow, przedstawia podstawowe sposoby walki stosowane przez Rzymian w okresie od schyłku republiki do późnego cesarstwa rzymskiego.Armia rzymska będąca największą machiną wojenną zachodniego świata przez co najmniej cztery stulecia, stałą się fundamentem, na którym wzrastała tradycja militarna Zachodu.
We wstępie autor omawia organizację rzymskiego legionu po reformach zmieniających go z legionu manipularnego w składający się z kohort. Prezentowana jest struktura dowodzenia i podstawowe formacje. Część druga poświęcona jest sposobom ustawienia armii na polu bitwy i najważniejszym manewrom.
Omówione są tutaj zarówno szyki (od pojedynczego do poczwórnego), jak również sposoby ich łączenia i bardziej skomplikowane metody walki, jak wydzielanie części sił, ataki z zaskoczenia bądź w dół czy w górę zbocza. Trzecią część stanowi opis stosowanych przez Rzymian formacji ofensywnych i defensywnych, takich jak klin, "łeb dzika", orbis czy słynny "żółw".Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania