książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria Ziemia Obiecana
Okres historyczny przekrojowe
Spacerownik Rosyjskimi śladami po województwie łódzkim

Nakład wyczerpany!

Spacerownik Rosyjskimi śladami po województwie łódzkim

Podolska J., Jagiełło M. Agora
Rok wydania: 2012
Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej
ISBN: 978-83-268-1221-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 218
Wymiary: 170 x 220

Dostępność: Niedostępna

29.99 zł


Łódź w okresie zaborów znana była nie tylko jako centrum przemysłu włókienniczego, ale również jako miasto wielokulturowe. Obok Polaków żyli tu przede wszystkim Niemcy, Żydzi i Rosjanie.
W Łodzi i regionie mieszka do dziś wiele osób o rosyjskich korzeniach, których rodziny trafiły tu np. uciekając przed prześladowaniami w Związku Sowieckim.
Niniejszy spacerownik prowadzi czytelników śladami, jakie pozostawili po sobie Rosjanie w Łodzi, ale także w całym obecnym województwie łódzkim. Znajdziemy tu opisy życia duchowego i kulturalnego współczesnej mniejszości rosyjskiej, poznamy piękno cerkwi katedralnej pw. św. Aleksandra Newskiego, a także innych cerkwi, znajdujących się w większych miastach województwa. Autorzy przewodnika prowadzą nas również na Cmentarz Stary przy ulicy Ogrodowej i cmentarz prawosławny na Dołach. Przybliżają nam także postacie znanych Rosjan związanych z Łodzią: Katarzynę Kobro, rodzinę Stolarow i de Lazari, Leona Gomolnickiego, Sergiusza Hassena i Pawła Samokhina. Osobna część spacerownika poświęcona jest różnym aspektom bitwy łódzkiej z 1914 roku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania