książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Sto lat mojego gospodarstwa. Pamiętnik mieszkańców wsi

Sto lat mojego gospodarstwa. Pamiętnik mieszkańców wsi

Michalska S. (oprac.), Halamska M. (oprac.), Kłodziński M. (oprac.) Polskie Wydawnictwo Rolnicze
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7383-992-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 285
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

37.10 zł


W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. W Polskim Wydawnictwie Rolniczym zastanawialiśmy się jak uczcić tę rocznicę. Wszak nasze czasopisma docierają do tych co „żywią i bronią” – chłopów polskich. Wśród wielu pomysłów, na pierwsze miejsce wysunął się ten, aby zorganizować konkurs na wspomnienia dotyczące gospodarstw rolnych w ciągu minionych 100 lat.

Tak się stało! Współpracowaliśmy wraz z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, w którym w przeszłości organizowano konkursy pamiętnikarskie, i w którym entuzjastycznie powitano pomysł powrotu do tej formy zbierania informacji o zmianach zachodzących na wsi. Informacje na temat konkursu ukazywały się we wszystkich naszych czasopismach: „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, „Top Agrar Polska”, „Gospodyni”, „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie” oraz „Sadzie Nowoczesnym”. Dzięki temu mogliśmy dotrzeć do możliwie najszerszej grupy osób utrzymujących się z pracy na roli.

Główną bohaterką pamiętników jest, oprócz ludzi oczywiście, ziemia. To wokół niej koncentruje się wysiłek ich bohaterów. To kolejny dowód na to, jak bardzo polski rolnik zrośnięty jest ze swą ziemią – ojcowizną. Na drugim miejscu bohaterowie wspomnień stawiają pracę, pisząc nie tylko o jej trudach, ale także o jej ogromnej wartości.

Autorzy wprost piszą o bardzo ciężkiej pracy, trudnym dzieciństwie, niedoborach w odżywianiu i czasami zawiedzionych nadziejach związanych z chęcią nauki.

Dzisiaj bycie rolnikiem to bycie nowoczesnym przedsiębiorcą posługującym się nowoczesnymi technologiami, doskonale radzącym sobie z biurokratycznymi zawiłościami, które na co dzień trzeba rozwiązywać. W konkursowych pamiętnikach występuje zjawisko pamięci rodzinnych gospodarstw, która także jest swoistą kulturą zarządzania. To przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza np. „jak kosić łąkę”, „jak siać zboże”.

ze wstępuOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania