książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Tajny zamek Bolków

HIT

Tajny zamek Bolków

Tropem Bursztynowej Komnaty na Dolnym Śląsku Bartków M. Technol
Rok wydania: 2023
Seria: Zapomniana historia
ISBN: 978-83-60762-83-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 270
Wymiary: 145 x 200

Dostępność: Na półce

39.90 zł


W ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej w Bolkowie pojawił się tajemniczy konwój ciężarówek. Po krótkim postoju na rynku kolumna wjechała na zamkowy dziedziniec. Tam, w podziemnym tunelu, niemieccy żołnierze ukryć mieli skrzynie zawierające, jak twierdził kluczowy świadek, Bursztynową Komnatę.

W tym samym czasie w oddalonej od zamku o kilka kilometrów Górze Ryszarda trwały intensywne prace pod kryptonimem „Lehm”. Ich celem było stworzenie podziemnej fabryki zbrojeniowej dla przemysłu lotniczego Trzeciej Rzeszy.

Gdy zaraz po zakończeniu wojny żołnierze sowieccy próbowali spenetrować podziemia, ich wyprawa zakończyć się miała tragicznie. Także prowadzone tam kilkadziesiąt lat później prace poszukiwawcze przyniosły zaskakujący finał. Pewnego październikowego dnia 2009 roku wejście do tajemniczych podziemi zostało… wysadzone w powietrze.

Czy w Bolkowie w czasie drugiej wojny światowej istotnie funkcjonowała podziemna fabryka zbrojeniowa? Dlaczego przez tyle lat nie odnaleziono tunelu łączącego zamki w Bolkowie i Świnach? Czy Bursztynowa Komnata faktycznie trafiła pod koniec wojny do Bolkowa? Tropem tych tajemnic podążył Maciej Bartków. Efekty jego drobiazgowego śledztwa zaskoczą niejednego Czytelnika…Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania