książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Tarnowskie Studia Historyczne Tom I (2009)

Tarnowskie Studia Historyczne Tom I (2009)

Rocznik Tarnowskiego Oddziału PTH ZP Wydawnictwo
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-61529-65-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 270
Wymiary: 185 x 230

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

35.50 zł


Debiutancki tom "Tarnowskich Studiów Historycznych" zdominowany został przez rocznicową tematykę, związaną z wybuchem II wojny światowej i okresem okupacji.
Szkice i większe artykuły pogrupowano w działy: Z badań historyków, Regionalia, Tarnowskie biografie, Źródła do dziejów Tarnowa i regionu oraz Res didactica.
W pierwszym z nich znajdziemy m.in. tekst poświęcony postaci wodza ”Błękitnej Armii” generała Józefa Hallera (prof. J.Konefał). Jest też tekst analityczny, poświęcony aktywności polonijnych społeczności parafialnych z okresu II wojny światowej w Chicago (autor Marcin Borys), Są też dwa teksty o 6 Dywizji Piechoty - jej organizacji, uzbrojeniu i szlaku bojowym w kampanii wrześniowej (Paweł Korzeniowski, Mateusz Olejnik). Zapoznać się można też z ciekawym tekstem dr Pawła Juśki o indoktrynacji kadr nauczycielskich Tarnowa i powiatu w najciemniejszych latach stalinizmu.

W "Regionaliach" znajdujemy m.in. szkic dotyczący mało znanego faktu zestrzelenia w pierwszych dniach wojny nad Mościcami przez polską artylerię przeciwlotniczą, polskiego samolotu typu P-23 B „Karaś” (autor prof. Andrzej Olejko). Mamy też ciekawy tekst Anny Pachowicz o wojskowych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego w Wojniczu. Maciej Małozięć pisze o hitlerowskim obozie pracy w Zdrochcu, a Andrzej Niedojadło przywołuje wspomnienia mieszkańców Tarnowa i okolic z września 1939 roku. Józef Parys natomiast dotyka okupacyjnej tragedii tarnowskich Żydów u genezy tych dramatycznych wydarzeń. Dział uzupełnia szkic rotmistrza Zbigniewa Radonia o rodowodzie koni półkrwi angloarabskiej czyli koni ... małopolskich.

"Tarnowskie biografie" to z kolei 4 różnej obszerności noty - o komandorze por. Jerzym Kociołkowskim, pułkowniku Ludwiku Bałosie, generale Kazimierzu Tumidajskiem i ojcu Józefie Bocheńskim.
W "Źródłach do dziejów Tarnowa i regionu" znajdujemy rejestr podatku podymnego z powiatu pilzneńskiego z roku 1680 i 1683 (autor Mieczysław Czosnyka).
W "Res didactica" rozważania o edukacji historycznej w kontekście nowej reformy podstawy programowej snuje Arkadiusz Nalepka, o edukacji regionalnej obszernie i praktycznie pisze natomiast Elżbieta Niedzielska. Znajdujemy tu też interesujący scenariusz lekcji historii w szkole ponadgimnazjalnej autorstwa Józefa Parysa. Tenże autor opracował również scenariusz przedstawienia teatralnego "Wspomnienia ocalone z ognia", nagrodzonego podczas obchodów VII Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości w Dąbrowie Tarnowskiej, a przygotowanego (kwiecień 2009r.) przez młodzież Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania