książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Trudne sąsiedztwo

Nakład wyczerpany!

Trudne sąsiedztwo

Stosunki Polski z państwami ościennymi w myśli politycznej Narodowej Demokracji (1918-1939) Koziełło T. Wyd. Uniwersytetu Rzeszowskiego
Rok wydania: 2008
ISBN: 978-83-7338-407-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 247
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Niedostępna

27.00 zł


Narodowa Demokracja w okresie międzywojennym była jedną z największych i najbardziej wpływowych formacji politycznych w Polsce, nigdy jednak nie stworzyła samodzielnych rządów. Jej zwycięstwa w wyborach parlamentarnych były zbyt nikłe, aby mogła samodzielnie decydować o realizacji własnych założeń politycznych, dlatego musiała wchodzić w koalicję z innymi ugrupowaniami.
Tematyka monografii dotyczy zagadnienia polityki zagranicznej państwa polskiego wobec krajów sąsiednich w myśli politycznej Narodowej Demokracji. O podjęciu tego problemu zadecydowały zainteresowania poznawcze, koncentrujące się wokół myśli politycznej obozu narodowodemokratycznego, jego spojrzenia na rzeczywistość polityczną i kreowania pożądanej wizji świata w oparciu o wartości narodowe. Ważną przyczyną była również chęć wypełnienia w polskim piśmiennictwie naukowym niszy, dotyczącej stosunku tak wpływowej formacji do takich sąsiadów Rzeczypospolitej Polskiej jak: Czechosłowacja, Rumunia, Litwa, Łotwa czy Węgry, często pomijanych lub bagatelizowanych przy opisie narodowodemokratycznej myśli politycznej. Niebagatelnym powodem zajęcia się przez autora powyższą problematyką była również chęć całościowego pokazania pożądanej wizji stosunków międzynarodowych z punktu widzenia Narodowej Demokracji.
Książka składa się z pięciu rozdziałów i ma charakter problemowy. Wśród zastosowanych metod badawczych można wymienić analizę decyzyjną, porównawczą i sytuacyjną myśli politycznej.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania