książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny przekrojowe
Twierdza Modlin. Mapa fortyfikacji i garnizonu

Twierdza Modlin. Mapa fortyfikacji i garnizonu

Biesiadka J. (oprac.), Fuglewicz S. (oprac.), Kucharski Sz. (oprac.) Pracownia JB72
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-949773-3-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 2
Wymiary: 125 x 235

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

13.00 zł


Pierwsze wydanie mapy „Twierdza Modlin” przedstawia budowle forteczne i garnizonowe, wzniesione w XIX i XX wieku: umocnienia rdzenia poligonalnego, forty, schrony, fortyfikacje mobilizacyjne z I i II wojny światowej, a także zespoły koszarowe i magazynowe, place ćwiczeń, strzelnice i inne budowle garnizonowe. Budowle twierdzy Modlin zostały ukazane na tle współczesnego planu miasta.

Odwzorowanie tak wielu lat historii na pojedynczej mapie wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Ukazanie wszystkich zmian, jakim w tym czasie ulegały obiekty twierdzy, wymagałoby nadmiernie rozbudowanej, trudnej w odbiorze symboliki, zaciemniającej właściwy wizerunek fortyfikacji. Dlatego zrezygnowano ze szczegółowego prezentowania stadiów rozwojowych, poprzestając na prezentacji wybranych, najbardziej charakterystycznych form budowli. Zaznaczono też obiekty, które na różnych etapach rozwoju twierdzy przestały istnieć. Mapa ma więc charakter kumulacyjny, a twierdza w przedstawionym na niej kształcie nigdy nie funkcjonowała w rzeczywistości.

Opracowanie: Jacek Biesiadka, Stefan Fuglewicz, Szymon Kucharski

Współpraca: Andrzej Gawlak, Piotr Gierlasiński, Piotr MściwojewskiOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania