książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria fortyfikacje i podziemia
Okres historyczny wiek XVI - XVIII , XIX wiek
Twierdze z papieru

Twierdze z papieru

Fortyfikacje pruskie w latach 1786–1807 Podruczny G. Tetragon
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-66687-02-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 323
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

89.90 zł


Twierdze z papieru: teoretyczne dywagacje, czy fundament przyszłej szkoły fortyfikacji?
Twierdze z papieru to nowa książka Grzegorza Podrucznego – wybitnego znawcy tematu, autora (lub współautora) czterech monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Fortyfikacje te zaplanowano w nowej strategii Prus, jednak w przeważającej większości nie zrealizowano. Autor analizuje kontekst geopolityczny i jego dynamiczne zmiany na przestrzeni lat 1786 -1807. Szczegółowo przygląda się ewolucji teorii, praktyki wojennej i roli twierdz w praktyce wojennej II połowy XVIII w. W książce Czytelnik znajdzie opisy twierdz począwszy od twierdz śląskich, fortyfikacji górskich, twierdz na nowej wschodniej granicy Prus, fortyfikacji nadmorskich a skończywszy na starych twierdzach pruskich. Obok historii i koncepcji projektów, można zapoznać się także jakie nowe rozwiązania wystąpiły w projektach i obiektach zrealizowanych. I wreszcie autor stawia nam pytanie jak fortyfikacje pruskie sprawdziły się w trakcie wojny francusko – pruskiej 1806-1807.

Na przełomie XVIII i XIX w. Prusy rozrosły się terytorialnie, zagarniając wielkie obszary Rzeczypospolitej. Zgodnie z ówczesną strategią terytorium państwa musiało być bronione zarówno silną armią polową, jak i twierdzami. Twierdzami, będącymi bazami logistycznymi i wielkimi obozami dla wojska. Zgodnie z tym zamierzeniem, Prusacy chcieli pokryć systemem twierdz całe terytorium państwa. Za myślą, niejednokrotnie oryginalną, nie poszedł jednak czyn, twierdz nie zbudowano – w większości pozostały one na papierze.

Pomysł na tę książkę pojawił się w trakcie pisania poprzedniej, omawiającej rozwój fortyfikacji za rządów Fryderyka Wielkiego, wydanej w 2013 r. W trakcie wstępnych kwerend autor znalazł projekty z przełomu XVIII i XIX wieku, dotyczące twierdz pruskich, które nigdy nie zostały wzniesione.

Twierdze z papieru: niezrealizowane pomysły?
Pomysły pozostały papierze a zmiany geopolityczne po wojnach napoleońskimi, spowodowały, że projekty twierdzy w Warszawie, Szczytnie czy też Modlinie, nie miały szansy realizacji. Nie oznacza to jednak, że te niezrealizowane projekty były błędne i nie miały wpływu na rozwój architektury obronnej. Wręcz przeciwnie, wiele z nich zawierało sensowne pomysły, które później, czasem w nieco zmienionej formie, zrealizowano. Świetnym przykładem jest…twierdza Modlin. Prusacy uznali to miejsce za dobrą lokalizację jednej z nowych warowni. Zalety tego miejsca dostrzegli Francuzi, którzy zaczęli budowę tej warowni, a potem Rosjanie, którzy ją ukończyli.

Pozycja oparta o bogaty materiał źródłowy, wzbogacona przeszło sto ilustracji, szkiców i map, przypisy, słowniczek i indeksy oraz kolorową wkładkę.

Zapraszamy do lektury.
Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania