książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny II Wojna Światowa
Uciekinier

Nakład wyczerpany!

Uciekinier

polski oficer, którego nie mogli zatrzymać Niemcy Giertych J. Penelopa
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-931264-7-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 264
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Niedostępna

30.00 zł


Jędrzej Giertych (ur. 7 stycznia 1903 r. w Sosnowcu, zm. 9 października 1992 r. w Londynie) - polski polityk, dyplomata i publicysta.
Jeden z przywódców Stronnictwa Narodowego, bliski współpracownik Romana Dmowskiego. Jako ochotnik walczył w czasie wojny polsko - bolszewickiej, został ranny podczas bitwy warszawskiej.
W latach 1927-1932 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 1931 r. był attache kulturalnym w Allenstein (obecnie Olsztyn).
W 1938 r. domagał się, aby udzielić pomocy wojskowej Czechosłowacji przeciwko Niemcom.
W kampanii wrześniowej brał udział w obronie wybrzeża; trafił do niewoli niemieckiej. W obozach jenieckich przebywał do 1945 r.
Po wojnie wrócił do Polski, a następnie wyemigrował z żoną i dziećmi do Wielkiej Brytanii. Na emigracji wydawał książki historyczne, publicystyczne oraz czasopismo narodowe Opoka.
Prezentowane wspomnienia pochodzą z okresu drugiej wojny światowej. Autor opowiada swoją wojenną tułaczkę, od wrześniowych walk na polskim morzu po niemiecką niewolę i kolejne próby ucieczek z obozów jenieckich.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania