książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia narodów , polityka i ideologia
Okres historyczny XIX wiek
Ustrój Królestwa Hawajów (1810–1893)

Ustrój Królestwa Hawajów (1810–1893)

Rakowska K. , Rakowski M. Wyd. Sejmowe
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7666-716-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 256
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

44.00 zł


Hawaje to najmłodszy stan USA, powszechnie kojarzony z plażami, surferami i stożkami wulkanów. Jedynie nieliczni wiedzą, że przed 1893 r. na tych egzotycznych wyspach istniało niepodległe królestwo z konstytucją, parlamentem oraz rządem zorganizowanym na wzór europejski.

W książce w sposób kompleksowy zostały przedstawione zagadnienia ustroju politycznego Królestwa Hawajów, tematu nieobecnego dotychczas w polskim piśmiennictwie. Omawiając powstające na wyspach instytucje ustrojowe, autorzy starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu stanowiły one rozwiązania oryginalne, a w jakim zostały przejęte z innych państw. Okazuje się, że w kraju, którego mieszkańcy jeszcze na początku XIX w. czcili dawnych bogów, przestrzegali surowych tabu, dopuszczali wielożeństwo i kazirodztwo, już kilkadziesiąt lat później obowiązywały – i to w praktyce, a nie jedynie formalnie – instytucje prawne zaskakująco dojrzałe, w tym opisane w konstytucji wotum nieufności.

Podstawę opracowania stanowiły źródła – teksty czterech konstytucji Królestwa Hawajów, trzech aktów organicznych oraz ustaw, materiały z prac parlamentarnych, pamiętniki, wspomnienia – jak również piśmiennictwo (głównie anglojęzyczne) poświęcone dziejom i prawu Hawajów.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania