książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny I Wojna Światowa
Wielka Wojna w Galicji


Chwilowy brak pozycji!

Wielka Wojna w Galicji

Album fotografii archiwalnej Chrzanowski Ł. Wydawnictwo Fort - Tomasz Idzikowski
Rok wydania: 2008
Seria: Architectura et Ars Militaris
ISBN: 978-83-923657-8-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 160
Wymiary: 235 x 160

Dostępność: Niedostępna

29.40 zł


..."Istnieje stosunkowo obszerna literatura dotycząca działań wojennych w Galicji w latach 1914-1915. Większość pozycji wydano jednak w języku niemieckim czy rosyjskim. Dopiero od kilku lat na półkach księgarń pojawiają się polskojęzyczne publikacje traktujące o pierwszej wojnie światowej. Przyczyną wcześniejszej śladowej ilości publikacji był utrudniony dostęp do źródeł, ale również marginalizowanie tematyki Wielkiej Wojny. Publikacje opisujące działania wojenne zaborców, nie dodające nic do etosu bohaterskiego Polaka, nie cieszyły się zainteresowaniem wydawców (przeważnie państwowych). Można odnieść wrażenie, że świadomie próbowano zacierać pamięć o zaborach, zabytki z tego okresu były (i niestety nadal są) niszczone - wystarczy spojrzeć na stan XIX-wiecznych fortyfikacjiw Polsce i porównać go choćby ze stanem niemieckich fortyfikacji znajdujących się obecnie na terenie Francji (Strasburg, Mutzig). Szczególnie mocno należy podkreślić fakt, że w naszym kraju największe spustoszenia dokonują się nie podczas wojen, ale podczas pokoju. Krok po kroku usuwamy ślady historii, jakby wstydząc się przeszłości.
Pocieszający jest fakt, że niejako oddolnie wzrasta zainteresowanie tematem pierwszej wojny światowej. Tworzą się grupy rekonstrukcyjne, prywatni zapaleńcy zaczynają dbać o zabytki. Władze cechuje znacznie większa inercja, spowolnienie i brak zrozumienia. Ukazujące się ostatnio publikacje odsłaniają karty historii przed Polakami. Niniejszy album ma być w założeniu jedynie fotograficzną ilustracją przeszłości.
Dzięki niniejszemu albumowi, pożółkłe fotografieprzodków skrywane na strychach, po latach ponownie ujrzały światło dzienne. Niniejsza publikacja w interesujący sposób odkrywa przed Czytelnikiem świat, który bezpowrotnie odszedł w przeszłość. Przemieszanie zdjęć z prywatnego albumu żołnierza z 5/5 Kompanii Pionierów, ze zdjęciami pochodzącymi z nasyconych propagandowym językiem albumów, nadaje publikacji Wielka Wojna w Karpatach niepowtarzalny charakter. Pomimo złej jakości kilku archiwalnych zdjęć, zdecydowano się na ich wykorzystanie, by pełniej oddać rzeczywistość walk w Karpatach. Trudno samymi słowami oddać klimat czasów Wielkiej Wojny, niech przemówią zdjęcia."...Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania