książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria królowie, władcy, dyktatorzy
Okres historyczny średniowiecze
Władysław Łokietek

Nakład wyczerpany!

Władysław Łokietek

Niezłomny czy nikczemny? Zieliński A. KDC
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-258-0245-5

Oprawa: twarda
Ilość stron: 190
Wymiary: 130 x 190

Dostępność: Niedostępna

19.90 zł


Czy człowiek dwukrotnie obłożony klątwą kościelną, zamieszany w skrytobójcze śmierci swoich przeciwników, łamiący wszelkie przysięgi i porozumienia, nieudolny w zarządzaniu krajem i prowadzeniu wojen, kierujący się we wszystkich swoich działaniach emocjami, a nie rozwagą, powinien dojść do najwyższych zaszczytów, z koroną królewską włącznie? Okazuje się, że trzeba było tylko bardzo chcieć, trafić na swój czas i wyznawać zasadę, że zwycięzców się nie sądzi. Takim właśnie człowiekiem był Władysław Łokietek., najbardziej kontrowersyjny z polskich królów. Dla jednych niezłomny, dla innych nikczemny. Próbę przedstawienia pełnego portretu tego władcy, bez upiększeń i koturnów oraz drogi która doprowadziła go do korony królewskiej podjął się właśnie Andrzej Zieliński. Jego książka może zirytować, zadziwić, ale nie można przejść wobec niej obojętnie.
Andrzej Zieliński, doktor nauk politycznych, dziennikarz i historyk, jest autorem książek poświęconych dziejom średniowiecznej Polski i Europy: Tajemnice polskich templariuszy, Malta 1565, Opat krzyżowców święty Bernard, Początki Polski. zagadki i tajemnice, Przekleństwo tronu Piastów, Polskie legendy czyli jak to mogło być naprawdę.
To właśnie Władysławowi Łokietkowi historia przypisała zjednoczenie Królestwa Polskiego po prawie dwustuletnim rozbiciu dzielnicowym. Jednakże droga do tronu tego, początkowo mało znaczącego księcia kujawskiego. w dodatku karłowatego wzrostu (liczącego półtora ówczesnego łokcia czyli ok.125 cm), dwukrotnie obłożonego klątwą kościelną, wygnańca oskarżanego o liczne spiski i knowania z wrogami Polski, a nawet inicjowanie morderstw konkurentów do korony, jest znakomitą ilustracją jak startując z pełnego niebytu, poprzez rozliczne niegodziwości, można osiągnąć najwyższy cel. Walka o Kraków, jaką toczył Władysław Łokietek była zaprzeczeniem wszystkich dotychczasowych reguł rywalizacji polskich książąt. Pełna była złamanych przyrzeczeń i niedotrzymanych porozumień.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania