książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny wiek XVI - XVIII , XIX wiek
Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legiony Polskie we Włoszech

Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legiony Polskie we Włoszech

Legia Naddunajska. Legia Polsko-Włoska. Legia Północna Morawski R., Dusiewicz A. Karabela D. Chojnacka
Rok wydania: 2010
Seria: Wojsko Polskie w Służbie Napoleona
ISBN: 978-83-61229-04-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 360
Wymiary: 240 x 340

Dostępność: Na półce

210.00 zł


W ramach serii: Wojsko Polskie w służbie Napoleona ukazał się album poświęcony Legionom Polskim we Włoszech 1797-1807. Tom ten jest ostatnim z tej serii (wcześniej ukazały się albumy: Legia i Lansjerzy Nadwiślańscy oraz polskie formacje w Gwardii Napoleona), poświęconej polskim wojskom będącym na żołdzie francuskim.
Autor tekstu, historyk Andrzej Dusiewicz, przedstawia dzieje Legionów Polskich walczących we Włoszech pod wodzą generała Henryka Dąbrowskiego. Ponadto zaznajamia czytelnika z historią polskich formacji wywodzących się z Legionów: Legią Naddunajską, Legią Polsko-Włoską i Legią Północną. W rozdziale Barwa i broń omawia szczegółowo umundurowanie i uzbrojenie poszczególnych Legii, jak również taktykę walki poszczególnych rodzajów broni w owym czasie. W tekście zamieszczone są trzy mapy pokazujące tereny walk polskich oddziałów na półwyspie Apenińskim, nad Dunajem i na San Domingo.
Autorem barwnych ilustracji jest malarz Ryszard Morawski, który na 116 tablicach ukazuje nam rodzaje umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia piechoty, jazdy i artylerii Legionów Polskich oraz pozostałych Legii.
Każda tablica posiada opis po polsku, francusku, angielsku i włosku. W części końcowej tomu znajduje się bogata bibliografia, indeks nazwisk i obszerne streszczenia w j. francuskim, angielskim i włoskim. Oprawa graficzna w postaci 42 inicjałów i przerywników nawiązujących do treści poszczególnych rozdziałów i specjalnie zaprojektowana wyklejka są autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania