książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje , mity i religie
Okres historyczny przekrojowe
Wokół religii i jej języka

Wokół religii i jej języka

Golachowska E. (red.), Zielińska A. (red.) Instytut Slawistyki PAN
Rok wydania: 2011
Seria: Konstrukcje i destrukcje tożsamości
ISBN: 978-83-89191-01-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 386
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

14.00 zł


Tom Wokół religii i jej języka, pierwszy z cyklu Konstrukcje i destrukcje tożsamości nawiązuje do tematu konferencji zorganizowanej w 2010 roku w Warszawie przez Instytut Slawistyki PAN, Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej UW oraz Fundację Slawistyczną. Tematyka skupia się na związkach religii, języka i etniczności na obszarze Słowiańszczyzny; zamieszczono również ogólne rozważania nad istotą przeżywania sacrum, typami dyskursu religijnego, nad rolą obrazu, magii, legendy itp. Zakres poruszanych zagadnień jest bardzo szeroki i może stanowić inspirację do własnych badań i poszukiwań. Autorzy zamieszczonych tekstów pochodzą z różnych ośrodków naukowych polskich i zagranicznych.
Recenzowany tom należy do najciekawszych, jakie w ostatnim czasie czytałam, jest dobrze pomyślany od strony metodologicznej i rzetelny warsztatowo.

(z recenzji prof. Ewy Wolnicz-Pawłowskiej)

Artykuły zebrane w tomie Wokół religii i jej języka wzbogacają stan wiedzy o języku sacrum, wpisując się w nurt badań różnych odmian języka religijnego, ponadto podnoszą problem relacji między językiem, wyznaniem i narodowością, szczególnie istotny dla autoidentyfikacji na wielokulturowych pograniczach oraz trudne zagadnienia teoretyczne i metodologiczne. Prezentowane są w nim oryginalne teksty naukowe badaczy reprezentujących kilka specjalności z zakresu nauk humanistycznych i społecznych; oprócz językoznawców i literaturoznawców są to religioznawcy, antropolodzy oraz historycy.
Ten wielogłos, klarownie uporządkowany w poszczególnych rozdziałach, tworzy wartościowe interdyscyplinarne studium na temat relacji między językiem, religią i narodowością w różnych kontekstach kulturowych.

(z recenzji prof. Ewy Dzięgiel)



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania