książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Wolnomularstwo II Rzeczypospolitej w oczach współczesnych

Nakład wyczerpany!

Wolnomularstwo II Rzeczypospolitej w oczach współczesnych

Waingertner P. Ibidem
Rok wydania: 1999
ISBN: 83-907031-6-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 117
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Niedostępna

15.00 zł


Autor jest pracownikiem Instytutu Historii UŁ. W książce w obiektywny i wyczerpujący sposób poddał analizie stereotyp polskiego wolnomularstwa funkcjonujący w różnych środowiskach II Rzeczypospolitej.
Źródłem do poznania opinii współczesnych na temat wolnomularstwa były dla autora wydawnictwa i publikacje książkowe, prasa różnych środowisk politycznych, wystąpienia publiczne, pamiętniki, wspomnienia i relacje.
Z treści przekazów autor wyróżnił cztery centralne zagadnienia, których charakterystyka stała się podstawą książki. Są to: próby oceny wpływów wolnomularstwa w państwie polskim, stosunek wolnomularzy polskich do ojczyzny i ocena ich patriotyzmu, opinie dotyczące relacji wolnomularstwo a Kościół Katolicki, wreszcie określenie stosunku lóż do środowisk żydowskich.
Zamiast przedmowy do książki zamieszono tekst Tadeusza Cegielskiego, historyka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wielkiego Namiestnika Wielkiej Loży Narodowej Polski - podejmuje on w nim dwa tematy: Masoneria. Próba zdefiniowania przedmiotu sporu oraz "Czarna" i "biała" legenda wolnomularstwa.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania