książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Wspomnienia i uwagi cz. I i II

Wspomnienia i uwagi cz. I i II

Gruber H., Suleja W. (oprac.) Muzeum Historii Polski
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-65248-44-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 850
Wymiary: 125 x 195

Dostępność: Na półce

68.00 zł


Dziś mało kto wie, kim był Henryk Gruber. Natomiast mało kto w Polsce nie wie, czym jest PKO lub Pekao S.A. Gruber wypromował marki, które zna kilka pokoleń, sam pozostał w ich cieniu.

Kim zatem był Henryk Gruber? Żołnierzem Legionów Polskich odznaczonym Virtuti Militari, doktorem prawa, ekonomistą, ekspertem w dziedzinie ubezpieczeń, wybitnym urzędnikiem II Rzeczypospolitej, doradcą premierów i ministrów, autorem międzywojennego sukcesu Pocztowej Kasy Oszczędności – PKO, twórcą Banku Polska Kasa Opieki S.A., managerem potrafiącym nadać zarządzanym przez siebie instytucjom niebywały rozmach.

Adam Pragier, pełen podziwu dla energii i zmysłu organizacyjnego Grubera, pisze o nim, że gdyby poświęcił się bankowości prywatnej, należałby wkrótce do najbogatszych ludzi w kraju. „Ale był to naprawdę człowiek pracy organicznej – dodaje – i wszystkie swoje zdolności oddawał na usługi państwa”.

Wspomnienia i uwagi to obejmująca półwiecze 1892–1942, zajmująco napisana autobiografia. Jest nie tylko świadectwem niepospolitych losów autora, przynosi też ciekawą narrację o odbudowie państwa, w której Gruber brał czynny udział. Opowieść jednego z bohaterów życia gospodarczego Niepodległej i jego utalentowanego kronikarza ukazuje się pół wieku od pierwodruku wydanego w emigracyjnej oficynie – w opracowaniu Włodzimierza Sulei, znakomitego znawcy epoki.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania