książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Wspomnienia wilnianina (1925-1946)

Wspomnienia wilnianina (1925-1946)

Czyrkowski K. Marpress
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7528-031-9

Oprawa: twarda
Ilość stron: 223
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Na półce

35.00 zł


Wspomnienia wilnianina to książka opisująca życie rodziny wileńskiej w okresie międzywojennym i okupacyjnym, nawiązująca do ówczesnych wydarzeń historycznych. Autor odnosi się także do wielu wydarzeń z dziejów miasta sprzed pierwszej wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Antokola i sąsiadujących z nim dzielnic, miejsc dobrze mu znanych z lat młodzieńczych.
W skrócie opowiada o dziejach Wilna, pragnąc utrwalić jak najwięcej wiadomości historycznych o tym mieście, mając świadomość, że do swych rodzinnych stron może nigdy już nie wróci. Ustrój komunistyczny
i litewski nacjonalizm zaczął na nowo tworzyć historię tej ziemi. Dookoła trwało niszczenie i fałszowanie oraz zacieranie śladów wszystkiego, co było kiedyś związane z polskością i wspólną historią obu narodów. Intencją autora jest, aby wraz z odejściem żyjącego w tamtych czasach pokolenia, nie zaginęły ślady polskości rodzinnego miasta i pięknej Ziemi Wileńskiej. Książka jest cennym przyczynkiem do pokazania losów Kresowiaków.
Autor opisuje również swą służbę wojskową w Wojsku Polskim, między innymi w Bieszczadach, w jednostkach działających w rejonie Sanoka i Leska, gdzie był świadkiem tragedii mieszkańców tej ziemi.
fot. cz-b + barwne na wkładce + mapa Wilna na wklejceOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania