książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Wspomnienie Rarańczy

Wspomnienie Rarańczy

Gawędy harcerskie osnute na tle życia legjonowego II-giej Żelaznej Brygady Chełmecki T. Impuls
Rok wydania: 2015
Seria: Przywrócić pamięć
ISBN: 978-83-7850-830-4

Oprawa: twarda
Ilość stron: 120
Wymiary: 120 x 160

Dostępność: Na półce

20.00 zł


Reprint wydania z 1933 roku

"Rarańcza, czyn wielki, krwawy szaleńczy, owiany tajemniczością ponurej nocy zimowej, rozświetlonej błyskiem wybuchających granatów bojowych i szczekotem maszynowych karabinów.

Marsz długi, przeciągły, pospieszny marsz i ukoronowanie jego, to zamiana kilku słów z przeciwnikiem, strzały, śmierć, jęki rannych i dogorywujących.
Huk i świst pocisków artylerji austrjackiej. Masą szli, nie było jednego, któryby się zawahał. Tyle nocy spędzonych przy ogniskach obozowych prześnili i przegwarzyli o tej chwili, w której danem im będzie zmierzyć się ze śmiertelnym ich wrogiem i wreszcie doczekali się tej chwili.

Podał ją wróg sam przez zdradę swoją niecną. Poszli, przed nimi zwarte szeregi armji austrjackiej, czekające na chwilę ich przybycia, liczące na to, że walka z nimi, utrudzonymi odbyciem trzydziestokilometrowego marszu, będzie lekką i zwycięską, a oni, błyskawicą runęli na przeciwników, zmięszali, siłą uderzenia zgnietli, rozbili i ruszyli wprost przed siebie, na los niepewny, na nowe walki, życie tułacze, w wysoko wzniesionym sztandarem Wolności Polski"
Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania