książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny historia najnowsza
Z ludźmi i dla ludzi. Książkę wydano z okazji 75. rocznicy urodzin Macieja Andrzeja Zarębskiego.

Z ludźmi i dla ludzi. Książkę wydano z okazji 75. rocznicy urodzin Macieja Andrzeja Zarębskiego.

Jadach J. (red), Tyszko A. (red) Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-64439-98-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 146
Wymiary: 160 x 235

Dostępność: Na półce

5.00 zł


Książkę wydano z okazji 75. rocznicy urodzin Macieja Andrzeja Zarębskiego.

Maciej Andrzej Zarębski (ur. 24 lutego 1943), polski lekarz, pisarz, regionalista, wydawca, podróżnik, animator kultury, działacz społeczny.

Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku, którą ukończył w 1966. gdzie po ukończeniu studiów podjął pracę w charakterze asystenta w Katedrze Farmakologii. W 1971 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Od 1975 do 2003 pracował w szpitalu w Staszowie, pełniąc równocześnie w latach 1999-2003 funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. diagnostyki laboratoryjnej.

Doktor nauk medycznych, twórca i prezes Ośrodka Regionalizmu Świętokrzyskiego, założyciel (wraz z Adamem Bieniem) Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego i jego wieloletni prezes, członek Związku Literatów Polskich, członek Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, członek Okręgowej Rady Lekarskiej Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, redaktor naczelny Eskulapa Świętokrzyskiego, członek Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP. Kieruje wydawnictwem Biblioteki Staszowskiej, n następnie Biblioteki Świętokrzyskiej na których koncie jest ponad trzysta siedemdziesiąt tytułów, z czego pięćdziesiąt trzy jego autorstwa.

W 2007 otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wyróżniony nagrodą I stopnia w XIX Konkursie o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera za nowatorskie potraktowanie i upowszechnianie tradycji ziemi kieleckiej (2008). Uhonorowany odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Staszowa (1995). W roku 2010 otrzymał najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Gloria Medicinae, a w roku 2011 Medal Ignacego Jana Paderewskiego (przyznany przez Zarząd Główny SWAP w Ameryce).

Z ramienia Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego od 2015 jest członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego V i VI kadencji.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, oraz w 2001 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W marcu 2018 r. został uhonorowany srebrnym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania