książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Za cenę życia. Sport Polski Walcącej 1939-1945

Za cenę życia. Sport Polski Walcącej 1939-1945

Tuszyński B. Studio Emka
ISBN: 83-88607-67-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 203
Wymiary: 205 x 290

Dostępność: Na półce

39.50 zł


Dzieło red. Tuszyńskiego wypełnia dojmującą lukę w polskiej historiografii. Ponad 60 lat od zakończenia wojny nie mamy publikacji przedstawiającej obraz i stan polskiej kultury fizycznej, polskiego sportu pod okupacją niemiecką i sowiecką. A jest to bezdyskusyjnie niezwykle ważna Karta naszej burzliwej historii.
Można zadać sobie na wstępie pytanie dlaczego w tytule mamy sformułowanie "sport Polski walczącej a nie podziemnej"? Otóż dlatego, że tematyka książki nie dotyczy jedynie sportu, (kultury fizycznej w ogóle) uprawianego konspiracyjnie w kraju, ale także poza nim - w oflagach, stalagach, obozach pracy, obozach koncentracyjnych, a także w polskich oddziałach tworzonych na Zachodzie i w Związku Sowieckim, oddziałach partyzanckich. Autor wykonał rzeczywiście kawał rzetelnej roboty, nie do przecenienia. Książka opisuje cały kompleks spraw związanych ze sportem okresu okupacji. Zawiera kalendarium, rejestrujące rok po roku, miesiąc po miesiącu wydarzenia sportowe, których uczestnikami byli Polacy tak na terenach okupowanych jak i w różnych formacjach wojskowych, rozrzuconych po świecie.
Druga część książki przedstawia straty ludzkie i materialne, które poniósł polski sport i publikuje pełną listę zawierającą 1510 nazwisk sportowców, działaczy sportowych, ludzi ze sportem związanych poległych lub zamordowanych przez hitlerowców lub stalinowców (w tym 270 osobowa lista "katyńczyków"). Książkę zamykają: aneks z nazwiskami poległych i zamordowanych polskich olimpijczyków oraz indeksy.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania