książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej

Nakład wyczerpany!

Za zamkniętymi drzwiami. Kulisy II wojny światowej

Rees L. Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2009
ISBN: 978-83-7648-203-3

Oprawa: twarda
Ilość stron: 368
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Niedostępna

36.00 zł


„Za zamkniętymi drzwiami” to wstrząsająca historia opowiadająca o kulisach II wojny światowej. Laurence Rees, bazując na materiałach dostępnych po otwarciu wschodnich archiwów, ponownie ocenia kluczowe decyzje wojenne Stalina Churchila i Roosevelta. Pokazuje nazistowskie sympatie Stalina. Nie przedstawia jednak historii jedynie na poziomie szczytów władzy. Emocjonalne centrum książki tworzą relacje ponad stu świadków – m.in. funkcjonariusza radzieckiej tajnej policji, żeglarza, który pływał w konwojach arktycznych, weterana Armii Czerwonej.
Warto zwrócić uwagę, że Autor jako najbardziej znamienny przykład zawirowań historii i bezmiaru cierpień, jakie przyniósł XX w., wymienia Lwów - miasto, które znajdowało się kolejno w granicach Austro-Węgier, Polski, ZSRR, III Rzeszy, znowu ZSRR, by wreszcie w 1991 r. stać sięczęścią niepodległej Ukrainy. O swoich doświadczeniach z pobytu we Lwowie pisze: "Nie spotkałem w nim ani jednej grupy obywateli, którzy w tym czy innym czasie nie doświadczyli cierpień z powodu tego, kim byli."
I jeszcze jeden przykład wymowny przykład interpretacji wydarzeń XX w., jaki znajdziemy w tej książce. Rozdział zatytułowany Dzielenie Europy rozpoczyna się opisem Powstania Warszawskiego.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania