książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria pod Gwiazdą Dawida , Ziemia Obiecana
Okres historyczny przekrojowe
Zabytkowy Cmentarz Żydowski w Łodzi

Zabytkowy Cmentarz Żydowski w Łodzi

Małek W. Oficyna Wydawniczo-Reklamowa Sagalara
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-62174-15-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 162
Wymiary: 210 x 305

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

93.75 zł


Łódź zawsze była kojarzona z wielokulturowym tyglem. Rozkwit miasta przypadł na okres gwałtownego rozwoju przemysłu - głównie włókienniczego - w XIX wieku.

W przededniu wybuchu II wojny światowej miasto owe zamieszkiwane było w 55% przez Polaków, pozostałe dominujące narodowości to Niemcy - 10 % i Żydzi 34,7%. Niewielki odsetek mieszkańców stanowili Rosjanie.

Pierwszy cmentarz żydowski w Łodzi założono w 1811 roku, na terenie między ulicami Bazarową, Limanowskiego, Zachodnią i Rybną. Przed jego powstaniem łódzcy Żydzi byli chowani na cmentarzach w Strykowie i Lutomiersku.

Dynamiczny rozwój miasta i duży napływ ludności żydowskiej sprawiły, że w szybkim czasie teren nekropolii został całkowicie wykorzystany. Ostatni pogrzeb na starym cmentarzu odbył się w 1922 roku. Pochowano tu między innymi kupca Kalmana Poznańskiego oraz Abrahama Prussaka, pierwszego przemysłowca, który sprowadził z Anglii mechaniczne tkalnie

Niniejszy album zawiera wysokiej jakości fotografie ukazujące piękno Cmentarza Żydowskiego w Łodzi.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania