książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Zamek w Bytowie. Historia mniej znana

Zamek w Bytowie. Historia mniej znana

Odbudowa Juchniewicz K. Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-65472-15-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 28
Wymiary: 200 x 200

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

17.50 zł


Katalog wystawy prezentowanej w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie. W książce znajdziemy dawne fotografie, mało znane dokumenty i projekty towarzyszące remontom bytowskiego zamku.

Dopiero na początku XX wieku zwrócono uwagę na wartość historyczną bytowskiego zamku. Zainteresowali się nim ówcześni konserwatorzy zabytków – Bodo Ebhardt, Hugo Lemcke, Bernhard Schmid i Conrad Steinbrecht. W latach 30. XX wieku przeprowadzono szeroko zakrojone prace remontowe i rekonstrukcyjne zamku. Jednak II wojna światowa przerwała te działania.

Tuż po wojnie na zlecenie wojewódzkiego konserwatora w Gdańsku, Jana Borowskiego rozpoczęto pierwsze prace remontowe, które kontynuowano przez następne dziesięciolecia pod nadzorem kolejnych konserwatorów: Mariana Dąbrowskiego, Feliksa Ptaszyńskiego i Zdzisława Daczkowskiego. Przypominamy o pracach przeprowadzonych w latach trzydziestych, ale akcent kładziemy na odbudowę powojenną, naznaczoną trudem wielu osób, które włożyły ogromny wysiłek w dźwignięcie z gruzów jednego z „najbardziej oryginalnych tworów architektury obronnej we Wschodniej Europie”, jak ujęła to Irena Zielke, jedna z pierwszych powojennych badaczek bytowskiego zamku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania