książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Zanim złamano ENIGMĘ rozszyfrowano REWOLUCJĘ

Nakład wyczerpany!

Zanim złamano ENIGMĘ rozszyfrowano REWOLUCJĘ

Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920 Nowik G. Rytm
Rok wydania: 2010
ISBN: 978-83-7399-425-6

Oprawa: twarda
Ilość stron: 1408
Wymiary: 175 x 250

Dostępność: Niedostępna

99.00 zł


Książka Rozszyfrowano „REWOLUCJĘ”... dopełnia pierwszą część monografii wydanej w 2005 r. pt. Zanim złamano „ENIGMĘ”...
Słowo – rewolucja – ma podwójne znaczenie. Taką nazwę nosił szyfr wprowadzony przez Rosjan w przededniu szturmu Warszawy, symbolizuje ono też zatrzymanie nad Wisłą bolszewickiej rewolucji niesionej w 1920 r. na bagnetach Armii Czerwonej.
Obie części książki ukazują genezę i dokonania najmłodszej, najnowocześniejszej i najgłębiej utajnionej gałęzi polskiego wywiadu wojskowego – radiowywiadu i kryptologii. To nowy obraz wojny pokazany przez pryzmat decyzji podejmowanych przez polskie sztaby na podstawie danych uzyskanych z nasłuchu korespondencji nieprzyjaciela.
Jan Kowalewski, szef polskiego radiowywiadu napisał po kilkudziesięciu latach: Strona polska posiadała w 1920 roku (...) doskonałe wiadomości o planach i sytuacji nieprzyjaciela, uzyskane drogą dobrze zorganizowanego podsłuchu radiotelegraficznego i sprawnego rozwiązywania jego tajnych szyfrów (...) Dzięki otrzymanym w ten sposób informacjom sztab polski był lepiej zorientowany o ruchach, siłach i zamiarach nieprzyjaciela, aniżeli dowódcy poszczególnych grup sowieckich.
Profesor Karol Olejnik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu stwierdził: "Omawiana praca jest bezsprzecznie wydarzeniem naukowym, (...) którego konsekwencją stała się konieczność polemiki z dotychczasowymi poglądami, niejednokrotnie bardzo mocno w nauce utrwalonymi..."Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania