książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Źle urodzone

Źle urodzone

Reportaże o architekturze PRL-u Springer F. Karakter
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-65271-54-9

Oprawa: miękka
Ilość stron: 351
Wymiary: 162 x 240

Dostępność: Na półce

53.70 zł


Architektura PRL-u do dziś budzi kontrowersje. Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański Okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski pawilon Chemii i Supersam to dla niektórych godne podziwu ikony tamtych czasów, zdaniem innych, te i podobne budynki zasługują na to, żeby czym prędzej zrównać je z ziemią.
Książka to opowieść nie tylko o losach tych budowli, ale także o ich twórcach. Na kartach tej publikacji pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykmana, Henryka Buszki, Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibiniewskiej. Autor przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki rynkowo - rozdzielniczej.
Całość ilustrują fotografie archiwalne oraz zdjęcia współcześnie wykonane przez autora dokumentujące obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania