książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie narodowe 1944-1963

Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie narodowe 1944-1963

praca zbiorowa Fundacja Kazimierza Wielkiego
Rok wydania: 20201
ISBN: 978-83946864-4-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 50
Wymiary: 210 x 295

Dostępność: Na półce

10.00 zł


OD WYDAWCY

Fundacja im. Kazimierza Wielkiego wydała II wydanie broszury edukacyjnej pt. „Żołnierze Wyklęci. Polskie podziemie narodowe 1944-1963”. Publikacja powstała ze względu na zapotrzebowanie na niewielką objętościowo, w stosunku do poruszanej tematyki, publikację , która w sposób przystępny dla każdego odbiorcy i uporządkowany pod względem przyczynowo-skutkowy opisuje najnowszą historię Polski z lat 1926-1963, układając w jedną całość najważniejsze informacje o polskim podziemiu niepodległościowym, które do tej pory były porozrzucane w licznych monografiach. Redaktorem naczelnym jest Prezes Fundacji Karol Wołek. Zespół redakcyjny tworzą: dr Rafał Drabik (IPN Lublin), dr Rafał Sierchuła (IPN Poznań), Mariusz Warachim, Leszek Żebrowski.

WSTĘP

Celem tej publikacji jest uzupełnienie wiadomości i programu nauczania najnowszej historii Polski. W przystępny i kompleksowy sposób prezentuje ona historię Polski z lat 1939-1963 ze szczególnym uwzględnieniem tematyki Żołnierzy Wyklętych i narodowego podziemia niepodległościowego w początkowym okresie drugiej sowieckiej okupacji w latach 1944-1963. Publikacja z założenia jest uzupełniającym materiałem dydaktycznym dostosowanym do potrzeb nauczania młodzieży w wieku 13-19 lat.

Środki na wydanie pierwszego wydania niniejszej publikacji pochodziły ze zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” (nr pozwolenia MAC: 75/2014), organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego z Lublina. Wszystkim darczyńcom, zatroskanym o ciągle ograniczany program nauczania najnowszej historii, serdecznie dziękujemy i prosimy o dalsze wspieranie naszych działań.

Publikacja zawiera krótkie podsumowanie przyczyn i skutków wydarzeń z lat 1939-1963. Celem, jaki przyświecał redaktorom, było ukazanie trudnych i ciągle aktualnych zagadnień z najnowszej historii Polski jako procesu przyczynowo-skutkowego, tworzącego spójną i logiczną całość. Naszą ambicją nie było wydanie kolejnego, encyklopedycznego zbioru słabo powiązanych ze sobą faktów, które dla początkującego i młodego czytelnika niewiele będą znaczyły. Publikacja dzięki konsekwentnej narracji pozwala zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki wydarzeń historycznych z lat 1939-1963 oraz motywacje i cele ich uczestników.

Publikacja nie rości sobie pretensji do bycia traktowaną jako publikacja stricte naukowa, pomimo wielkiej dbałości o prawdę historyczną i poprawność merytoryczną. Celem głównym, jaki przyświecał autorom, była przydatność publikacji w procesie nauczania najnowszej historii oraz użyteczność dla nauczycieli i uczniów.

Karol WołekOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania