książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria pod Gwiazdą Dawida
Okres historyczny przekrojowe
Żydowscy obywatele Krakowa

Żydowscy obywatele Krakowa

Notes do czytania praca zbiorowa Muzeum Krakowa
wyd. 2 zmienione
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-63464-23-3

Oprawa: miękka
Ilość stron: 96
Wymiary: 150 x 210

Dostępność: Na półce

26.80 zł


Przed II wojną światową Żydzi stanowili 30% mieszkańców Krakowa. Zagłada dotknęła niemal wszystkich. Spacerując dziś ulicami Krakowa, można odnieść wrażenie, że jedyny obraz pamięci, jaki został po żydowskich obywatelach miasta, to obraźliwe przedstawienie w formie wszechobecnych, stereotypowych figurek lub obrazków Żydów z nieodłącznym grosikiem.

Celem publikacji tego notesu jest – z konieczności fragmentaryczne i subiektywne – ukazanie portretów polskich Żydów, którzy mieszkali i pracowali w Krakowie, poczynając od tych, którzy wprost przyczynili się do jego rozwoju: prezydentów miasta, architektów, wydawców czy adwokatów, a kończąc na dziecku, które, jak mówi rodzinna historia, było pierwszą dziewczynką – posiadaczką roweru w naszym mieście. Postacie te są prawdziwymi symbolami ponad sześćdziesięciotysięcznej niegdyś społeczności. To właśnie im miasto zawdzięcza zarówno materialny, jak i społeczny rozwój.

Uwaga! Publikacja zawiera wiele niezadrukowanych stron — jest to miejsce na notatki czytelników.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania