książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny przekrojowe
17 pułk ułanów Wielkopolskich im. króla Bolesława Chrobrego

17 pułk ułanów Wielkopolskich im. króla Bolesława Chrobrego

Dzieje, tradycja i współczesność Taborski J. Eko-Dom Sp. z o.o.
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-946967-9-5

Oprawa: twarda
Ilość stron: 320
Wymiary: 175 x 250

44.80 zł


Kawaleria, czy też - jak ją dawniej nazywano - jazda, stanowiła przez wiele stuleci rodzaj broni, który odgrywał w Polsce szczególną rolę. Z nią były związane najwspanialsze zwycięstwa w historii wojen prowadzonych przez Polaków, a także późniejsze wysiłki zbrojne w dążeniu do odzyskania niepodległości lub jej obrony. Jazda polska w świadomości społeczeństwa stała się swoistym symbolem polskich dążeń niepodległościowych, snów o potędze i wolności Rzeczypospolitej.

Zmiany polityczno-ustrojowe, jakie nastąpiły w Polsce i ZSRR po 1989 roku oraz coraz większa perspektywa czasu dzielącego nad od wydarzeń lat II wojny światowej stworzyły badaczom historii sprzyjającą sytuację do podjęcia szeregu badań z zakresu dziejów kawalerii.

Dzieje 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, które stanowią temat niniejszej książki doczekały się szczegółowego i kompleksowego opracowania i stały się przedmiotem naukowych badań. W 2005 roku została wydana praca doktorska autora, a obecna praca jest drugim poprawionym wydaniem, w którym kilka podrozdziałów zostało poszerzonych i szczegółowo opracowanych. Zamysłem autora niniejszej książki jest przedstawienie dziejów 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego wraz z jego historycznym poprzednikiem i powojennymi kontynuatorami oraz przedstawienie miejsc i form upamiętniających chwałę tego pułku.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania