książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Wołyńska Brygada Kawalerii

Wołyńska Brygada Kawalerii

Żelazna brygada Skrzesiński K. J. Eko-Dom Sp. z o.o.
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-932030-1-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 438
Wymiary: 215 x 300

Dostępność: Na półce

49.00 zł


Książka ta jest pierwszym powojennym opracowaniem w całości omawiającym wszelkie aspekty z dziedziny "barwy i broni" pułków wchodzących w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii "Żelaznej Brygady", czyli:
-12-go Pułku Ułanów Podolskich z Białokrynicy;
-19-go Pułku Ułanów Wołyńskich z Ostrogu;
-21-go Pułku Ułanów Nadwiślańskich z Równego;
-2-go Pułku Strzelców Konnych z Hrubieszowa;
-2-go Dywizjonu Artylerii Konnej z Dubna.
Wszystkie te jednostki zostały odznaczone Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari w uznaniu czynów niezwykłego męstwa w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Niniejszą publikację należy uznać za kompendium wiedzy o pułkach Wołyńskiej Brygady Kawalerii, dostarcza ona bowiem wielu informacji o ich rodowodach, sztandarach, znakach pułkowych, umundurowaniu, uzbrojeniu i koniach. Zawiera też kalendarium oraz rozszerzony opis ważniejszych bitew, stoczonym przez tą brygadę.

W książce znajduje się również Ordre de Bataille wraz z obsadą personalną całej Wołyńskiej Brygady Kawalerii na dzień 31 sierpnia 1939 roku z zaznaczonymi wykruszeniami w trakcie działań bojowych, a także życiorys dowódcy Wołyńskiej Brygady Kawalerii generała Juliana Pobóg-Filipowicza.

W pracy umieszczono też barwną wkładkę z ilustracjami, liczącą ponad 20 stron.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania