książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria biografie i wspomnienia
Okres historyczny przekrojowe
Adam Dedio 1918-1947. Dobry syn

Adam Dedio 1918-1947. Dobry syn

Kowalski W. Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-8098-109-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 88
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

12.60 zł


Książka opowiada o życiu i tragicznej śmierci Adama Dedio, przedwojennego podchorążego Marynarki Wojennej, żołnierza kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Drugim, nie mniej ważnym bohaterem opowieści jest matka Adama, Maria Romana Dedio. Z jej zachowanego pamiętnika, prowadzonego od narodzin pierworodnego syna, wiemy, że od najmłodszych lat wychowywała go na człowieka odważnego, silnego, wiernego ideałom, gotowego do poświęceń dla ojczyzny.

W książce ukazano też dramatyczne losy innych ofiar komunistycznego terroru, związanych ze sprawą Adama Dedio, której główne elementy to brutalność śledztwa, rozprawa sądowa przeprowadzona z pogwałceniem prawa i egzekucja nosząca znamiona osobistej zemsty. Badacze powojennej konspiracji niepodległościowej znajdą tu również wiele informacji o XII Okręgu Gdańsk (Morskim) Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, znanym pod kryptonimem „Semper Fidelis Victoria”.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania