książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ludzie, czasy, obyczaje
Okres historyczny XIX wiek
Anarchia i francuski teatr sprzeciwu społecznego 1880-1914

Anarchia i francuski teatr sprzeciwu społecznego 1880-1914

Antologia przekładów Kaczmarek T. Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-7969-079-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 256
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

14.60 zł


Książka nie jest historycznym ujęciem anarchizmu, lecz ukazaniem, jak literatura francuska – zwłaszcza dramat – odzwierciedlała czasy, w których anarchizm przeżywał swój największy rozkwit nad Sekwaną na przełomie XIX i XX w. Zawiera część spuścizny teatru sprzeciwu społecznego, który we Francji został odkryty dopiero pod koniec XX w.

Ówcześni dramatopisarze sięgając po groteskę i konwencję gatunkową farsy, antycypując przy tym ekspresjonizm, teatr epicki i agitprop, ośmieszali przede wszystkim władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, kierujące się jedynie własnym interesem. Nie oszczędzali też dziennikarzy, wojskowych i duchowieństwa. Piszące wówczas kobiety zwalczają również władzę mężczyzn, kładąc podwaliny pod teatr feministyczny.

Wybór utworów podyktowany był kryteriami atrakcyjności i aktualności, bo choć napisane zostały zgoła 100 lat temu i dzisiaj mogą, dzięki swojej uniwersalności, bawić, ale i straszyć. Lektura może również zainteresować historyka, który odnajdzie w nich atmosferę panującą w owych gorących czasach.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania