książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria archeo , czasopisma odkrywców
Okres historyczny przekrojowe
Archeologia Żywa nr 2 (48) 2010

Archeologia Żywa nr 2 (48) 2010

IBHiK
Rok wydania: 2010

Oprawa: miękka
Ilość stron: 64
Wymiary: 210 x 275

Dostępność: Dostępna za 3-5 dni

12.50 zł


W numerze m.in.:

Archeologia wielkich głębin -
Zdalnie sterowane pojazdy podwodne pozwalają penetrować archeologom głębiny, które były dotychczas niedostępne nurkom i płetwonurkom. Za ich pomocą dokumentuje się znaleziska i prowadzi regularne badania.

Archeolog i polityk -
Dwa razy skazany na karę śmierci, uniknął stryczka. Zaangażowany polityk i ambitny archeolog – postać prof. Leona Kozłowski do dziś budzi kontrowersje. Kim naprawdę był badacz prahistorii ziem polskich i… pomysłodawca utworzenia Berezy Kartuskiej?

Skarb mnichów z Naqlun -
Kubeczek wypełniały złote dinary abbasydzkie z 1. poł. X w. Większość monet została wybita w mennicy kalifa Al-Muqtadira (908-932 r.). Skarb składa się z 80 dinarów zachowanych w całości lub pociętych.

Jak Pan Spławski Jaryszki najechał

Opowieść o starej piwnicy -
Relikty dawnej architektury Gdańska zostały odsłonięte podczas rozbudowy szpitala. Piwnica z XVII w. zachowała się w doskonałym stanie. Nie lada gratką dla miłośników fortyfikacji okazał się obronny mur.

Odkrywcy Majów w Nakum -
Na wykopaliska do Nakum w Gwatemali zaprasza Katarzyna Radnicka. Tam w nocy z 6 na 7 czerwca udało się unieść kamienne płyty zamykające grobowiec od góry i w świetle latarek ukazało się jego wnętrze… Ogromnych rozmiarów komora kryła drobny szkielet w otoczeniu darów: setek jadeitowych ozdób i bezcennego pektorału w kształcie muszli.

Sekret amazońskiej puszczy -
Amazonia kojarzy się z nieprzebytą dzika puszczą i nielicznymi prymitywnymi plemionami. Jednak zdaniem wielu archeologów i antropologów kilka wieków temu żyły w niej miliony ludzi, a ogromne połacie puszczy to w rzeczywistości zdziczałe sady.

Wokół grobu Jakuba – brata Jezusa

Rękopisy znad Morza Martwego

Obrazki z Albanii

Detektywi przeszłości - najnowszy odcinek cyklu „ABC archeologii”

Kamienne kręgi pomorskich Gotów

Ciosy w jaskini -
Kamienne groty, drobne ostrza, biżuteria z kości mamuta i przedmioty z zębów zwierzęcych. Paleolityczni łowcy i zbieracze przez wiele lat zamieszkiwali okolice dzisiejszego Ojcowa, pozostawiając po sobie unikalne ślady m. in. w Jaskini Mamutowej. To kolejne „Skarby polskiej archeologii”Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania