książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria machiny wojenne
Okres historyczny II Wojna Światowa
Czołg T-55

Czołg T-55

Kinnear J., Sewell S. Wydawnictwo RM
Rok wydania: 2022
Seria: sekrety historii
ISBN: 978-83-8151-553-5

Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

38.50 zł


Ta bogato ilustrowana książka wnikliwie opowiada historię rozwoju i służby najpopularniejszego powojennego czołgu T-55, który od lat 60. XX wieku zasilał armie blisko 40 krajów. Autorzy, wybitni znawcy tematu, czerpią z najnowszych badań archiwów rosyjskich oraz bogatej kolekcji zdjęć.

Czołg T-55 wszedł do uzbrojenia w Związku Sowieckim w maju 1958 roku. W istocie powstał jako racjonalizatorska wersja czołgu T-54B: z silną armatą 100 mm i silnikiem dieslowskim W-2. W późniejszych latach wprowadzono w nim inne znaczne ulepszenia, w tym możliwość prowadzenia ognia przy użyciu przeciwpancernych pocisków rakietowych, dalmierze laserowe, większą moc wyjściową silnika i nowy układ jezdny oraz dodatkowe środki ochrony, szczególnie przeciwjądrowej.

Mimo że T-55 był ściśle związany z projektami poprzednich sowieckich czołgów, należał do najbardziej znanych typów broni stworzonych przez Związek Sowiecki w okresie zimnej wojny i jednocześnie stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych typów uzbrojenia w historii. W Związku Sowieckim wyprodukowano blisko 23 tysiące egzemplarzy T-55 we wszystkich wersjach, 15 tysięcy w Polsce i Czechosłowacji, pewną niewielką liczbę w Rumunii, z kolei tysiące pochodnych wersji opuściły fabryki w Chińskiej Republice Ludowej. Łącznie wyprodukowano ponad 95 tysięcy sztuk tego wozu bojowego (i jego pochodnych) co zapewniło mu pierwsze miejsce pod względem liczebności na świecie.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania