książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Generał brygady Włodzimierz Ostoja-Zagórski Moje wspomnienia

Generał brygady Włodzimierz Ostoja-Zagórski Moje wspomnienia

Kowalski P. (oprac.) Oficyna Wydawnicza Kucharski
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-64232-52-7

Oprawa: twarda
Ilość stron: 336
Wymiary: 165 x 240

Dostępność: Na półce

51.50 zł


Piotr Kowalski ‒ historyk, autor biografii Generał brygady Włodzimierz Ostoja-Zagórski (1882-1927) wydanej w 2007 roku. Książka została wyróżniona przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza w 2008 roku.

*

Efektem kilkuletnich badań źródłowych i poszukiwań autora jest najnowsza publikacja. Piotr Kowalski dotarł do oryginalnych maszynopisów wspomnień generała Włodzimierza Ostoi-Zagórskiego. Dokonał transkrypcji tekstu, opracował, wprowadził niezbędne przypisy i zaopatrzył wstępem. Bogata warstwa ikonograficzna, często wcześniej niepublikowane fotografie, wzbogaca i uzupełnia całość.

*

Odnalezione po latach pamiętniki gen. Włodzimierza Zagórskiego, dowódcy którego zagadkowe zniknięcie w 1927 r. zelektryzowało opinię publiczną Polski, na pewno będą gratką dla wszystkich miłośników historii Polski i Wojska Polskiego w XX w. Autor, po maju 1926 r. więzień polityczny osadzony w wojskowym więzieniu na Antokolu w Wilnie – spisał swe wspomnienia z należnym dystansem i obiektywizmem, a krytykując poczynania innych dowódców i polityków, nie pominął własnych potknięć i błędnych decyzji. Gen. Zagórski posiadał niewątpliwie talent literacki a jego pamiętniki zostały napisane eleganckim, chwilami porywającym, stylem, toteż są warte polecenia wszystkim miłośnikom gatunku.

dr hab. Mariusz Patelski profesor Uniwersytetu OpolskiegoOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania