książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria ofiary wojny , pod Gwiazdą Dawida
Okres historyczny II Wojna Światowa
Getto łódzkie / Litzmannstadt Getto. Warunki życia i sposoby przetrwania

Nakład wyczerpany!

Getto łódzkie / Litzmannstadt Getto. Warunki życia i sposoby przetrwania

Löw A. Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7525-632-1

Oprawa: twarda
Ilość stron: 488
Wymiary: 175 x 245

Dostępność: Niedostępna

87.40 zł


Łódzkie getto, utworzone 8 lutego 1940 r., odgrodzone i zamknięte od reszty miasta 30 kwietnia tego samego roku, było drugim co do wielkości po warszawskim spośród wszystkich utworzonych przez hitlerowców. Zlikwidowano je latem 1944 r. deportując niemal 70 tysięcy pozostałych Żydów do obozu Auschwitz-Birkenau. Do momentu likwidacji getta na skutek panujących w nim katastrofalnych warunków zmarło ponad 45 tys. ludzi.

Publikacja Andrei Löw pokazuje warunki życia w tym nieludzkim miejscu i desperackie próby zachowania życia przez jego mieszkańców. Praca powstała na podstawie bogatego materiału źródłowego, w dużej części składającego się z dokumentów o charakterze prywatnym. Pozwoliło to wyraźnie ukazać, jakie konsekwencje miały działania nazistów i co oznaczały dla poszczególnych ludzi. Autorka nie unikała trudnych tematów, wskazywania na patologie zrodzone przez permanentny stres, nędzę i głód.
W aneksach do książki zamieszczono m.in. fotografie Mendla Grossmana i Henryka Rossa pokazujące codzienne życie łódzkich Żydów w getcie oraz wykaz nazw ulic w Litzmannstadt Getto.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania