książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria armie i żołnierze
Okres historyczny II Wojna Światowa
Grossdeutschland t.1

Nakład wyczerpany!

Grossdeutschland t.1

Na straży Fuhrera. Elita Wehrmachtu Spaeter H. Instytut Wydawniczy Erica
Rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-65310-89-7

Oprawa: miękka
Ilość stron: 503
Wymiary: 160 x 230

Dostępność: Niedostępna

54.50 zł


Pierwszy tom trzytomowego cyklu o historii elitarnej jednostki grenadierów pancernych Wehrmachtu.

GROSSDEUTSCHLAND – elitarna jednostka Wehrmachtu, która z pułku wartowniczego rozrosłą się pod koniec wojny do korpusu pancernego. Brała udział w niemal wszystkich ważniejszych bitwach na froncie wschodni i odgrywała nich zawsze pierwszoplanową rolę. Stanowiła niezwykle skuteczną „straż pożarną” wykorzystywaną przez dowództwo niemieckie w kryzysowych sytuacjach. Była niezwykle rozbudowaną formacją, co doskonale opisał Helmuth Spaeter, długoletni dowódca jej batalionu rozpoznawczego.
Autor opisuje dokładnie działania i organizację zaplecza tej jednostki, które odgrywało niebagatelne znaczenie w utrzymaniu jej sprawności bojowej, pomimo ponoszenia ogromnych strat. Żołnierze GROSSDEUTSCHLAND byli świadkami niemal wszystkich przełomowych wydarzeń w historii III Rzeszy, włącznie z zamachem na Hitlera w 1944 roku, gdyż wtedy pełnili służbę wartowniczą katerze głównej Führera i przyczynili się do stłumienia puczu w Berlinie.
Z niewielką przesadą można powiedzieć, że historia tej jednostki jest odzwierciedleniem czasów wzrostu i upadku potęgi militarnej reżimu hitlerowskiego.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania