książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Pod klątwą Tom 1

Pod klątwą Tom 1

Społeczny portret pogromu kieleckiego Tokarska-Bakir J. Czarna Owca
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7554-936-2

Oprawa: twarda
Ilość stron: 768
Wymiary: 165 x 245

Dostępność: Na półce

86.00 zł


Pogrom kielecki wciąż stanowi ważny przedmiot debaty publicznej w Polsce. Dotyczyły go dwa śledztwa, prowadzone przez polskie władze powojenne. W pierwszym, które władze komunistyczne rozpoczęły natychmiast po masakrze, usiłowano dowieść, że była ona akcją zbrojnego podziemia. Pod koniec dochodzenia drugiego, prowadzonego po roku 1989, forsowano przede wszystkim hipotezę, że przyczyną pogromu była ubecka prowokacja.
Niniejsza książka, oparta na rozległej kwerendzie w Instytucie Pamięci Narodowej w latach 2013-2017 i innych archiwach, stanowi szczegółowy audyt obu tych postępowań. Było to również możliwe, ponieważ po śmierci Michała Chęcińskiego, świadka w śledztwie z lat 90., który był zwolennikiem tezy o radzieckiej prowokacji, autorce książki udostępniono jego archiwum domowe.
"Pod klątwą. Portret społeczny pogromu kieleckiego" to mikrohistoryczny fresk, odsłaniający wiele zupełnie nieznanych aspektów pogromu. Książka stawia sobie dwa główne cele.
Zadaniem tomu pierwszego, zawierającego szczegółową analizę pogromu, jest prezentacja społecznego kontekstu, w którym stał się on możliwy: nastrojów, przekonań, światopoglądów, ścierających się w kieleckim życiu codziennym w drugim roku po wojnie.
Celem tomu drugiego było skompletowanie najważniejszych źródeł dokumentujących to zdarzenie, w tym wielu niepublikowanych zeznań Żydów ocalałych z pogromu. Pozwoliły one na zrekonstruowanie doświadczenia ofiar oblężonych w domu przy ul. Planty 7. W dalszej perspektywie zgromadzona w tomie dokumentacja umożliwiła skorygowanie dotychczasowych list ofiar, z których aż 17 pozostało bez identyfikacji. Przyczynkiem do fenomenu świadectwa jest też zestawienie zeznań sprawców i ofiar, które dzieli pięć dekad pomiędzy śledztwami.
Dzięki protokołom przesłuchań z lat czterdziestych i dziewięćdziesiątych, dokumentom osobistym, prasowym i notarialnym, w książce zarysowano sylwetki osób składających się - z jednej strony - na kielecki tłum pogromowy, z drugiej na ówczesne instytucje władzy (Milicja Obywatelska, Wojsko Polskie, Urząd Bezpieczeństwa, Urząd Wojewódzki). Instytucje te, rekrutujące się z tego samego społeczeństwa, którego bezpieczeństwa strzegły, nie tylko nie opanowały krytycznej sytuacji, ale same włączyły się do pogromu. Analiza biografii aktorów zdarzenia odsłania zupełnie nieznaną nieideologiczną historię Polski oglądaną z perspektywy Kielc.

"W swojej mistrzowskiej książce Joanna Tokarska-Bakir poddaje zasadniczej rewizji nasze rozumienie jednego z najważniejszych wydarzeń Polski powojennej, pogromu kieleckiego z roku 1946. Dzięki dogłębnemu prześwietleniu biografii osób zamieszanych w to wydarzenie, a także jego kontekstu społecznego Tokarska-Bakir wytycza drogę, która przełamując podziały ideologiczne na prawicę i lewicę, wprowadza nas w złożoność powojennej codzienności, która niespodziewanie stała się zarzewiem horroru. Ta przenikliwa książka nie jest skierowana do specjalistów, ale do tych wszystkich, którzy poszukują prawdy ukrytej za politycznymi pewnikami współczesności".
prof. Michael C. SteinlaufOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania