książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria historia w obrazkach , ofiary wojny
Okres historyczny II Wojna Światowa
Jasło

Jasło

Glanowski W. Timof Comics
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-67440-26-4

Oprawa: miękka
Ilość stron: 40
Wymiary: 210 x 280

Dostępność: Na półce

35.00 zł


Rzadko zadajemy sobie pytanie o naturę przemocy i pociąg ludzi do zagłady innych. To pytanie obrazowo przedstawia nam Wojciech Glanowski w komiksie Jasło.

Kanwą dla niniejszego komiksu jest doszczętne unicestwienie miasta wydarzenie bezprecedensowe w historii II Wojny Światowej na ziemiach polskich.

W drugiej połowie 1944 roku okupacyjne niemieckie władze Jasła podjęły decyzję o wcieleniu w życie w obrębie miasta i okolic wojennej taktyki spalonej ziemi (niem. Verbrannte Erde).

We wrześniu tegoż roku w ciągu zaledwie trzech dni wysiedlono pod przymusem wszystkich mieszkańców i rozpoczęto masową grabież dóbr prywatnych i komunalnych. Na podstawie niemieckiej dokumentacji obliczono, że ze stacji Jasło w kierunku Niemiec wyjechały 1002 wagony z łupami wojennymi. Po splądrowaniu miasta przystąpiono do metodycznej, kilkumiesięcznej akcji palenia, a następnie wysadzania w powietrze wszystkich budynków. W konsekwencji z około 1500 przedwojennych budynków zagładę przetrwało zaledwie 36 domów.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania