książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria warsztat
Okres historyczny przekrojowe
Katalog dokumentów pergaminowych ze zbiorów Zakładu Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Katalog dokumentów pergaminowych ze zbiorów Zakładu Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tom 1 Starzyński M. (red.), Marzec A. (red.), Rogulski J. (red.) Societas Vistulana
Rok wydania: 2022
Seria: Acta Aeronautica
ISBN: 978-83-65548-98-6

Oprawa: miękka
Ilość stron: 98
Wymiary: 160 x 235
Tom: 1

Dostępność: Na półce

22.50 zł


Tom inaugurujący serię, wpisujący się doskonale w niedawny jubileusz 200 lat nauk pomocniczych historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, poświęcony został zbiorowi dokumentów pergaminowych i papierowych. Kolejne tomy serii pomieścić mają m.in. zbiory pieczęci, map i monet. 84 dokumenty, skatalogowane w publikacji przez trójkę znakomitych krakowskich mediewistów młodego i średniego pokolenia – Marcina Starzyńskiego, Andrzeja Marca i Jakuba Rogulskiego, zostały opracowane na wzór zasad przyjętych przez autorów katalogu pergaminów Biblioteki Jagiellońskiej, wydanego w 2014 roku, także nakładem Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana.

Publikację wzbogaca wstęp, który nie tylko przygotowuje Czytelnika do korzystania z katalogu, stanowi jednocześnie barwną lekturę przybliżającą sylwetki profesorów, dzieje pracowni i samego zbioru, od wieku XIX aż po czasy współczesne.

Doskonałą pomocą i wartością samą w sobie jest indeks nazw miejscowych i osobowych występujących w opisach katalogowych oraz konkordancja sygnatur i numerów pozycji katalogowych. Na końcu książki zamieszczono reprodukcje wybranych dokumentów.

Katalog opublikowano nie tylko z myślą o historykach, ale także o studentach, m.in. tych którzy każdego roku w pięknych, historycznych wnętrzach pracowni nauk pomocniczych historii i źródłoznawstwa UJ zgłębiają wiedzę, przekazywaną im właśnie przez autorów niniejszej publikacji.

Tom opracowany dzięki dofinansowaniu w ramach minigrantu Priorytetowego Obszaru Badawczego (POB) Heritage Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania