książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje , podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Katastrofy mostów

Katastrofy mostów

Historia i teraźniejszość Radomski W. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7125-292-1

Oprawa: miękka
Ilość stron: 226
Wymiary: 165 x 235

Dostępność: Na półce

40.70 zł


Ta monografia jest znacznie rozszerzoną i w wielu fragmentach napisaną od nowa wersją referatu o tym samym tytule, który został przygotowany na tradycyjne już Wrocławskie Dni Mostowe, planowane na listopad 2020 roku. Niestety, wobec znanych ograniczeń związanych z pandemią, zostały one przełożone na rok 2021. Wtedy – tradycyjnie już – niniejsza pozycja wydawnicza trafi zapewne do rąk uczestników tego spotkania. Miejmy nadzieję, że tak będzie. Niezależnie jednak od tego, czy okoliczności na to pozwolą, czy też nie, będzie ona i tak dostępna na polskim rynku księgarskim dla zainteresowanych tematyką mostową i stanie się – tak pozwolę sobie przypuszczać – lekturą wielu zainteresowanych jej tematem czytelników.

A tematyka katastrof mostowych jest ważna i pouczająca przed wszystkim dlatego, że mimo ich często tragicznych skutków w postaci ofiar śmiertelnych i rannych, oraz szkód materialnych, paradoksalnie katastrofy te służą rozwojowi wiedzy mostowej. Ich analiza umożliwia bowiem eliminację błędnych rozwiązań materiałowych lub konstrukcyjnych oraz uczy ogromnej odpowiedzialności projektantów, budowniczych, służby utrzymaniowe i użytkowników obiektów mostowych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ większość tych nieszczęśliwych zdarzeń ma swoje źródła w błędach ludzkich.

Monografia jest pierwszą tak obszerną krajową pozycją poświęconą różnym aspektom katastrof mostowych – historycznym i współczesnym. Mimo iż autor starał się zachować jak najwięcej staranności w jej opracowaniu, to jednak ma ona pewne luki, które wynikają głównie z niedostępności dostatecznie szczegółowych danych lub nieumiejętności dotarcia do nich. Autor liczy w tym zakresie na pomoc czytelników, których prosi o nadsyłanie bezpośrednio do niego lub do Dolnośląskiego Wydawnictwa Edukacyjnego ewentualnych uzupełnień lub sprostowań.

Bardzo dziękuję Szanownym Kolegom Profesorom z Politechniki Wrocławskiej, Janowi Biliszczukowi i Janowi Bieniowi – pierwszemu za inspirację i pomoc w wydaniu tej monografii, drugiemu – za udostępnienie niektórych materiałów i konsultację pewnych zagadnień budzących wątpliwości autora. W tym drugim obszarze życzliwej pomocy udzielił także Kolega Profesor Krzysztof Żółtowski z Politechniki Gdańskiej, za co autor jest mu głęboko wdzięczny.

Dziękuję serdecznie także wszystkim osobom, zwłaszcza Pani Małgorzacie Skowronek z Politechniki Wrocławskiej oraz pracownikom Dolnośląskiego Wydawnictwa Edukacyjnego, dzięki którym monografii a została opublikowana. Jest to dziełko oparte na całkowicie subiektywnym wyborze autora i na pewno daleko mu do doskonałości. Być może jednak znajdzie ono choćby niewielkie grono czytelników.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania