książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje , podróże w czasie i przestrzeni
Okres historyczny przekrojowe
Kolekcja / The Collection

Kolekcja / The Collection

Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku Alkazzi B., Zmorzyński W. Muzeum Narodowe w Gdańsku
Rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-66433-18-2

Oprawa: miękka
Ilość stron: 248
Wymiary: 235 x 280

Dostępność: Na półce

162.00 zł


W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się – przynajmniej w Polsce – że to głównie z pieniędzy publicznych są powiększane muzealne zbiory. Szczęśliwie jednak wspaniała tradycja prywatnego mecenatu całkowicie nie zniknęła. Świetnym na to dowodem jest kolekcja (a właściwie dwie odrębne kolekcje, o czym dalej), którą nasze muzeum zgromadziło dzięki niezwykłemu i całkiem nieoczekiwanemu darowi Basila Alkazziego.

Nasz ofiarodawca, sam będący artystą, doskonale zna i rozumie świat sztuki i współtworzących go ludzi. Wielu z nich poznał osobiście, z wieloma łączyły go bliskie więzy. Wśród tych, którzy znaleźli się na jego życiowej drodze, była także, nieżyjąca już, polska malarka Halima Nałęcz, właścicielka Drian Galleries w Londynie, przez wiele lat jedna z czołowych postaci polskiego życia artystycznego na emigracji. Sam Alkazzi nazywa ją swą promotorką i przyjaciółką. To właśnie ona zwróciła uwagę Basila Alkazziego na gdańskie muzeum, gdy w 1983 roku obdarowała je świetną kolekcją ponad 360 prac artystów wystawiających przez lata w jej londyńskiej galerii. Ten dar, bez wątpienia jeden z najcenniejszych w powojennej historii gdańskiego muzealnictwa, to jeszcze jeden dowód na to, jak wiele muzea zawdzięczają prywatnym ofiarodawcom.

Dla upamiętnienia artystycznej przyjaźni w 2015 roku został ustanowiony Fundusz Basila Alkazziego i Halimy Nałęcz. Dzięki dokonywanym przez niego systematycznym zakupom Muzeum Narodowe w Gdańsku zyskało w ciągu zaledwie kilku lat wartościową kolekcję prac, głównie malarskich, młodych polskich twórców.

To tylko jedna część daru. Drugą jest przekazana gdańskiemu muzeum część bogatego zbioru zgromadzonego w ciągu wielu lat kolekcjonerskiej aktywności Basila Alkazziego. Właśnie tę cenną kolekcję prezentujemy po raz pierwszy publicznie. Składają się na nią dzieła artystów aktywnych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii i Korei Południowej, reprezentujące malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię i rzeźbę (w sumie 140 prac 40 artystów). O wartości kolekcji rozstrzyga ogromna różnorodność technik artystycznych, tematów, postaw twórczych, ale także różnorodność pokoleniowa – obok dzieł uznanych artystów, takich jak John Hedgecoe, David Hockney, Paul Huxley czy Joe Tilson, mamy prace młodszych twórców, których Alkazzi spotykał w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Często są to laureaci nagród, które ustanowił w obu tych krajach, np. nagroda stypendialna utworzona w londyńskiej Royal College of Art czy funkcjonująca w Stanach Zjednoczonych The Basil H. Alkazzi Award.

Wystawa i towarzyszący jej katalog to nie tylko okazja do zaprezentowania naszej publiczności tej intrygującej kolekcji, to także wyraz wdzięczności za cenny dar, który wzbogacił Muzeum Narodowe w Gdańsku o dzieła będące artystycznym zapisem ostatnich dekad.

Na podstawie zamieszczonego w katalogu wstępu dr hab. Jacka Friedricha, dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku.



Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania