książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria deser , wojny, batalie, potyczki
Okres historyczny II Wojna Światowa
Legenda Dywizjonu 303

Legenda Dywizjonu 303

Pilch A. Cyberarka
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-948312-4-0

Oprawa: miękka
Ilość stron: 300
Wymiary: 140 x 205

23.90 zł


Zawarta w powieści historia o Legendarnym Dywizjonie 303 świadczy o znajomości tematu i tym, że autor korzystał z opracowań światowej sławy znawców bitwy o Anglię. A mam tu na myśli przede wszystkim Jacka Kutznera i jego książkę pt. „Dywizjon Myśliwski w bitwie o Wielką Brytanię”, Richarda Kinga, który napisał „Dywizjon 303 walka i codzienność”, oraz relacje małżeństwa amerykańskich dziennikarzy Lyne Olson i Stanley Cloud zawarte w utworze pt. „Sprawa Honoru — Dywizjon 303 Kościuszkowski”.

Po przeczytaniu powieści jestem pozytywnie zaskoczony jej ciekawą formą ujmującą tak trudny temat w sposób dramatyczny, wzruszający i co rzadkie, dowcipny. Ponadto zaskoczyła mnie duża ilość zawartych w dialogach autentycznych relacji, wypowiedzi, meldunków i telegramów, które są dostępne w opracowaniach naukowo-historycznych, oraz w słynnych dziennikach podporucznika Ferićia, kronikarza Dywizjonu 303.

Książka porusza ważny temat, dotyczący bitwy o Anglię. Hitler i Göring chcieli rozgromić lotnictwo Królewskie Siły Powietrzne, aby rozpocząć ofensywę morską i lądową o kryptonimie „Lew Morski”, i mimo buńczucznych zapędów, nie byli w stanie, a przecież przewaga Luftwaffe była ogromna. Dowództwo RAF-u starało się przeciwstawić kolejnym falom nalotów niszczących infrastrukturę obronną. Wysyłali swoich lotników do walki z doświadczonymi pilotami niemieckimi, którzy walczyli w Polsce i Francji i co ważne, już wte-dy byli asami lotniczymi i bohaterami nazistowskiej III Rzeszy. Na szczęście Polskie Siły Powietrzne na uchodźstwie, mimo niepotrzebnych trudności, przy-szły z pomocą i pomogły ocalić ostatni przyczółek wolnej Europy.

Zawarty w tej powieści wątek dotyczy udziału amerykańskich pilotów w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. To kolejna biała plama naszej historii i dobrze, że została wypełniona treścią. Ponadto autor, jako pilot wojskowy, latał na samolotach myśliwskich i nie-wątpliwie posiada wiedzę praktyczną w dziedzinie walk powietrznych, no i zna zasady wojskowego zachowania zarówno w powietrzu, jak i na ziemi, co się da odczuć w tej interesującej i pełnej wiedzy historycznej książce.

Polecam ją, to doskonałe narzędzie, które w formie przystępnej i zabawnej pogłębia wiedzę tak ważną dla naszej tożsamości narodowej ...

płk dr Andrzej PrzedpełskOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania