książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Łodzianie

Łodzianie

Biliński W. (fot.) Jacek Kusiński
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-946566-6-9

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 94
Wymiary: 220 x 270

Dostępność: Na półce

61.00 zł


Niezwykły album czarno-białych zdjęć z przełomu lat 50. i 60. – migawki z miasta, scenki rodzajowe, portrety mieszkańców. Uchwycony czas i miejsce. Łodzianie Wacława Bilińskiego to wybór z wydanego w 1963 roku albumu Łódź, jaką znam, wzbogacony o nigdy niepublikowane zdjęcia z archiwum artysty.

Wznowienie artystycznego albumu o Łodzi i Łodzianach z lat 60., w porównaniu z pierwowzorem, posiada niektóre z fotografii nieznacznie przycięte, inne zaś po raz pierwszy ujęte szerzej, względem wydania pierwszego, przez co nie stanowi dosłownej kopii pierwotnie wydanego albumu.

"Jest to jedyny w swoim rodzaju portret mieszkańców. Autor zachował wysoki poziom artyzmu, a przedstawione fotografie bywają niekiedy prawdziwymi historiami, z których można się nawet pokusić o podejrzenie, o czym myśleli fotografowani. Prawdziwie intymny obraz życia Łodzian."

Zdjęcia pozostały czarno-białe, wydawca zdecydował o nie umieszczeniu pod nimi podpisów. Ma to służyć czystości odbioru fotografii autora jako sztuki - bez żadnych dodatkowych informacji.

Wacław Biliński urodził się w 1921 roku we Lwowie. Po burzliwych wojennych przejściach osiedlił się najpierw w Cieplicach, a w 1949 roku w Łodzi. Współpracował z radiem, pisał książki, był redaktorem w Wytwórni Filmów Oświatowych, przez pięć lat kierował tygodnikiem Odgłosy. Autor 12 powieści, scenariuszy dla teatru telewizji, filmu. Zapalony fotograf, którego setki zdjęć portretowały miasto, w którym przyszło mu spędzić większą część życia.

Fotografie pochodzą z przełomu lat 50. i 60.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania