książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria kolekcje
Okres historyczny przekrojowe
Mechaniczne zegary domowe

Mechaniczne zegary domowe

w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Błażewska E. Muzeum Krakowa
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-66334-29-8

Oprawa: twarda
Ilość stron: 800
Wymiary: 215 x 295

157.50 zł


Katalog "Mechaniczne zegary domowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa" jest siódmym tomem serii Katalogu zbiorów MHK i wpisuje się w cykl wydawniczy przedstawiający kolekcje muzealne.
Publikacja Elżbiety Błażewskiej obejmuje naukowe opracowanie 204 zegarów z różnych epok i krajów, pochodzących głównie ze zbioru krakowskiego kolekcjonera Władysława Miodońskiego (1899-1972), który w 1973 roku stał się własnością Muzeum, a następnie był wzbogacany zakupami, przekazami i darami.
Noty katalogowe oprócz szczegółowego opisu opraw czasomierzy z punktu widzenia historyka sztuki omawiają również budowę mechanizmów jako godne podziwu dzieła ludzkiego umysłu.
Są owocem szerokich studiów porównawczych nad prezentowanymi czasomierzami, przeprowadzonych w odpowiedniej literaturze, katalogach zbiorów innych muzeów, katalogach aukcyjnych czy opracowaniach internetowych.
Podkreślenia wymaga wielka staranność, z jaką zostały opisane zegary polskie, a w szczególności krakowskie.
Noty biograficzne ich twórców zostały opracowane na podstawie kwerend archiwalnych, co umożliwiło znaczne rozszerzenie wiedzy na temat krakowskiego ośrodka zegarmistrzowskiego w XVIII i XIX w.
Ważnym atutem pracy są też nowe ustalenia w zakresie datacji, miejsca wykonania i działalności twórców wielu czasomierzy znajdujących się w kolekcji.
Omówione w katalogu eksponaty będą stanowić przydatny materiał porównawczy dla historyków sztuki, konserwatorów, kolekcjonerów i zegarmistrzów.Oferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania