książki historyczne
Oferta wydawnictwaPolecamy w sieciKatalog do pobrania

Kategoria pod Gwiazdą Dawida
Okres historyczny przekrojowe
Płaszów. Ostatnia stacja krakowskiego żydostwa

Płaszów. Ostatnia stacja krakowskiego żydostwa

Stendig J. Muzeum Krakowa
Rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-66334-32-8

Oprawa: miękka
Ilość stron: 303
Wymiary: 170 x 240

Dostępność: Na półce

68.30 zł


„Płaszów. Ostatnia stacja krakowskiego żydostwa” to spolszczona wersja publikacji z 1970 roku, która ukazała się po śmierci Jakuba Stendiga w Izraelu.

Jakub Stendig (ur. w 1891 w Kołomyi, zm. 1952 w Tel Awiwie) był znanym w Krakowie architektem-społecznikiem, osobą aktywnie uczestniczącą w życiu gminy żydowskiej. W marcu 1943 roku, wraz z żoną i córką został osadzony w niemieckim obozie KL Plaszow. Jako inżyniera przydzielono go do pracy w obozowym Bauleitungu. Zajmował się rozbudową więziennej infrastruktury. Był rozdarty między przymusową pracą dla okupanta, a chęcią niesienia pomocy bliskim. Wiedział, jaki los spotkał jego poprzedniczkę, dlatego starał się dobrze wykonywać swoje obowiązki. Jego praca była walką o polepszenie jakości życia w obozie.

„Wspomnienia Jakuba Stendiga oraz wybrane przez niego relacje składają się na niezwykły dokument, będący zarówno świadectwem czasu, w którym powstawał, jak i znakomitym źródłem do badań historii obozu czy szerzej – losów społeczności żydowskiej w Krakowie.” Monika BednarekOferta wydawnictwa Polecamy w sieci Katalog do pobrania